Jak na instalaci a základní nastavení WordPressu

Vytvořit web ve WordPressu zvládnou hravě i začátečníci. Systém je intuitivní, jednoduchý a kompletně v češtině, takže se v něm stránky tvoří jedna radost. Poradíme vám, jak WordPress nainstalovat i na co se podívat v nastavení.

Co je WordPress a proč ho mít?

WordPress je open source redakční publikační systém, se kterým můžete jednoduše spravovat obsah webu. Můžete v něm například tvořit a zveřejňovat články, zařazovat je do kategorií, přidávat k nim různé štítky, spravovat galerii obrázků, pracovat s videi či hudbou, odpovídat na komentáře a mnoho dalšího. Zkrátka dobře, stvoříte v něm kompletně celý web.

Proč používat právě WordPress?

Kromě WordPressu jsou populární i další redakční systémy – například Joomla nebo Drupal. WordPress je ale stále nejpoužívanějším systémem. A není divu. Má hned několik nesporných výhod:

  • Velmi jednoduše se ovládá. Pracovat s ním zvládne i úplný začátečník.
  • Můžete ho použít pro mnoho různých účelů. Hodí se na tvorbu osobního blogu, firemní prezentace, internetového magazínu i e-shopu.
  • Jeho funkce snadno rozšíříte pomocí pluginů WordPressu. V současnosti jsou jich desetitisíce, jeho tvárnost tak takřka nezná hranic.
  • Je bezplatný. Potřebujete k němu ale webhosting, na kterém bez problémů poběží. Abyste nemuseli dohledávat jednotlivé parametry a zjišťovat, jestli to služba od vámi vybraného poskytovatele zvládne, můžete hledat přímo hosting pro WordPress.
  • Používá ho mnoho renomovaných firem. Na WordPressu běží například stránky NASA, CNN, The Wall Street Journal, ebay nebo LinkedIn.

Návod, jak WordPress rychle nainstalujete

Instalace WordPressu je velmi jednoduchá. Stačí se přihlásit do našeho zákaznického centra, kde následně zvolíte, kam chcete redakční systém nainstalovat. Samotná instalace zabere jen pár minut a hned po ní vám přijdou na e-mail přihlašovací údaje s pokyny, jak dále postupovat.

TIP: Podrobný návod, jak nainstalovat WordPress najdete rozepsaný v naší nápovědě.

Přihlášení do WordPressu je na vaší doméně

Po instalaci se už můžete rovnou do systému přihlásit. Do webového prohlížeče zadejte název svojí domény ve tvaru www.názevdomény.cz/wp-admin (takže například www.blogocestovani.cz/wp-admin) a vyplňte přihlašovací jméno a heslo, které najdete v e-mailu. Poté už můžete v prostředí redakčního systému vše nastavit a začít s tvořením webu. Výhodou je, že je WordPress kompletně v češtině a má uživatelsky přívětivé prostředí, takže v něm budete pracovat víceméně intuitivně.

Přihlášení

3 nastavení, která byste měli ve WordPressu udělat ze všeho nejdříve

1. Zkontrolujte e-mail

Nejprve zkontrolujte, že je v administraci uveden správný e-mail. Pokud by tam totiž nebyl uveden kontakt, který skutečně používáte, mohli byste mít později problém se do systému vůbec dostat.

2. Vyplňte název a popis webu

Po kontrole e-mailu se už můžete pustit do zvelebování samotných stránek. Vyberte základní vzhled a vyplňte název a popis webu. Měl by být krátký, srozumitelný a pokud možno úderný, aby zaujal ostatní.

TIP: Je ideální, když si k administraci otevřete v novém okně váš web, abyste rovnou mohli kontrolovat, jak ho vidí ostatní uživatelé internetu. Hned tak zjistíte, jak vypadají vaše změny a úpravy v reálu.

3. Změňte formát tvorby url

V záložce „nastavení“ klikněte na „trvalé odkazy“, kde byste měli mít v základu zvolenou možnost „čistý“. Lepší ale je, když zakliknete „název příspěvku“. Díky tomu se do adresy nového článku propíše jeho název a ne jen skupina čísel. To je dobré z hlediska optimalizace webu.

Pluginy

Máte hotovo? Podívejte se na WordPress šablony a vyberte takovou, která bude vašemu webu slušet.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 173