Jak vytvořit e-shop na WordPressu zdarma 1#: Instalace WooCommerce a výběr šablony

WordPress se jakožto redakční systém hodí pro nejrůznější druhy webových stránek. Vedle tradičních obsahových portálů a firemních stránek nalezneme bezpočet e-shopů, které staví právě na nejrozšířenějším CMS současnosti. Jak udělat z WordPressu e-shop a kde pro něj sehnat šablonu?

Tisíce existujících pluginů WordPress umí prakticky vše, na co si běžný uživatel vzpomene. Není tedy divu, že je to právě bezplatné rozšíření, které vám umožní vytvořit z běžných webových stránek internetový obchod. Pokud přemýšlíte, že byste si spustili vlastní e-shop a hledáte jednoduché a bezplatné řešení, máme pro vás návod jak na to.

WooCommerce

WordPress je ve spolupráci s WooCommerce ideální kombinací pro tvorbu e-shopů všeho druhu. Všichni, kdo přemýšleli nad prodejem menšího portfolia produktů, či již úspěšně prodávají a nechtějí za systém obchodu platit, se tak mohou vyhnout složitým řešením typu PrestaShop či cloudovým službám s omezenou funkcionalitou. WooCommerce se těší velké oblibě a v současné době jej využívá na 30 % veškerých e-shopů na světě, což z něj dělá naprostou jedničku.

V prvním díle návodu si řekneme, jak provést instalaci a kde sehnat vhodnou šablonu.

WooCommerce – rychlý e-shop na CMS WordPress

WooCommerce přidává do WordPressu funkce obchodu. Očekávejte komplexní systém, který umí vše, co byste od e-shopu čekali. Samozřejmostí je přidávání produktů, vedení skladových zásob, funkce košíku, správa slevových kupónů, rozličné platební metody, sledování stavu objednávek, automatizovaná e-mailová komunikace se zákazníky apod.

Kumšt

Bezplatný plugin WooCommerce lze standardně stáhnout z oficiálního WordPress marketu. Po stažení a úspěšné instalaci přibude v administraci webu nové položky nazvané „WooCommerce“ a „Products“ (Produkty).

S neomezeným hostingem od ACTIVE 24 si WooCommerce nainstalujete jednoduše v Zákaznickém centru. Nebo objednejte přímo balíček WooCommerce , kde se systém nainstaluje automaticky při zřízení a vy se nemusíte o nic starat.

Woo

Po rozkliknutí WooCommerce máte pod položkou „Settings“ možnost upravovat veškeré vlastnosti e-shopu od objednávkového procesu po automatické e-maily zákazníkům. V přehledu objednávek „Orders“ uvidíte veškerou aktivitu zákazníků a můžete tu upravovat objednávky, mazat je či označovat jako uzavřené.

Různé platební metody či funkce e-shopu lze doinstalovat formou pluginu. Rozšíření pro WooCommerce fungují stejně jako běžné WordPress pluginy. Pokud tedy budete chtít do e-shopu přidat nové funkce, nebo upravit stávající, je zde velká šance, že existuje vhodné řešení. U WooCommerce lze častěji spatřit placená rozšíření a je pochopitelné, že taková platební brána na e-shop je již zpoplatněna. Dobrou zprávou je, že za jednotky až desítky dolarů jste schopni přidat funkce, které by jinak vyžadovaly dlouhé hodiny práce ze strany programátora.

Ne každá WordPress šablona se však pro e-shop hodí. Jak tedy vybrat vhodný vzhled pro e-shop s potřebnými funkcemi?

Kde sehnat šablony pro WooCommerce e-shop?

Pro e-shopy postavené na WordPressu existují tisíce různých šablon. Mnohé z nich jsou bezplatné a umožní vám snadno a rychle spustit vlastní obchod. V instalaci WordPress šablon napište do pole pro vyhledávání výraz „WooCommerce“ a dostanete na výběr z několika stovek bezplatných šablon.

Storefront

Sami tvůrci WooCommerce doporučují pro začátek jednoduchou šablonu s názvem „Storefront“. Ta nabízí jednoduché nastavení a možnost modifikace vzhledu webu s integrací všech funkcí e-shopu. Nutno podotknout, že toto základní téma je poněkud strohé a pokud chcete od začátku stavět líbivou stránku, můžeme doporučit nákup profesionální šablony z portálů jako:

Cena motivů se pohybuje od stokoruny po několik tisíc Kč. Na oplátku však získáte propracovanou šablonu s podporou od tvůrců, kteří vám v případě potíží rádi pomohou s úpravami. U šablon většinou nechybí „Demo“ tlačítko, kdy se můžete podívat, jak bude výsledná stránka vypadat a proklikat si ji.

Monster

Bezplatných šablon je spousta, takže určitě neváhejte vyzkoušet nejprve ty. Dobrým pomocníkem je při hledání Google, kdy můžete zkusit hledání výrazů jako „WooCommerce free themes“. Pokud byste si nevybrali, získáte přinejmenším zajímavou inspiraci pro svůj e-shop.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.6/5

Počet hlasů: 161