WordPress šablony a jak je používat

Vizuální stránka každého webu je z velké části ovlivněna právě šablonou. Přečtěte si, kde si ji můžete zdarma stáhnout a jak ji poté nainstalujete.

Pokud máte za sebou instalaci a nastavení WordPressu, je vhodné popřemýšlet o tom, do jaké šablony svoje stránky obléknete. Vítězná šablona totiž udá tón celému webu.

Co jsou WordPress šablony

Ve WordPressu se mění základní vzhled webu pomocí tzv. webových šablon. Šablony jsou dostupné zdarma přímo v rozhraní systému. Najdete tu několik standardně předinstalovaných šablon, kterými můžete vzhled svých stránek libovolně měnit. Většinou jsou tu ale jen čtyři, takže se může stát, že se žádná z nich nebude hodit pro váš záměr. Pokud vám nabízené šablony nebudou vyhovovat, nezoufejte. Přímo z prostředí WordPressu si můžete stáhnout a nainstalovat mnoho dalších. Pokud byste si ani tam nevybrali, můžete se poohlédnout ještě na internetu, kde jsou jich další tisíce.

Šablony pluginy

Jak nainstalovat novou šablonu do WordPressu

Pokud chcete přidat do WordPressu novou šablonu, stačí, když kliknete na „instalovat“ a počkáte, až se nový vzhled nahraje do systému. Poté ho už jen aktivujete a máte hotovo. Kromě přednastavených možností můžete do WordPressu přidávat i šablony vlastní – ty, které najdete na internetu, ty, které vám někdo vytvoří na zakázku, nebo ty, které si sami navrhnete. Postup je přitom stejný, jen musíte staženou šablonu vždy nahrávat do systému v zabaleném formátu.

Na internetu najdete mnoho WordPress šablon zcela zdarma a kromě bezplatných návrhů tu seženete i mnoho placených verzí, které vás lépe odliší od ostatních webů. V průměru za ně ale zaplatíte kolem 50 dolarů (tedy něco kolem 1 250 Kč).

Další možností, jak mít unikátní vzhled webu, je nechat si navrhnout šablonu na zakázku. V tomto případě se ale musíte připravit ještě na vyšší částky. Výrobu můžete svěřit odborníkům, nebo se do ní pustit sami. Existují online nástroje, ve kterých šablonu kompletně vytvoříte. Za licenci, která vám to umožní, ale zaplatíte přibližně 1 000 až 3 000 Kč.

Valné většině začátečníků postačí webové šablony zdarma

Pokud nemáte specifické požadavky na web, nebo nevytváříte stránky zaměřené na design, pak vám úplně postačí WordPress šablony nabízené ke stažení zdarma. Je jich dnes k dispozici tolik, že už tak budete mít problém vybrat jen jednu jedinou.

TIP: Nezapomínejte, že v jednoduchosti je krása. Vyberte takovou šablonu, která je nejen pěkná na pohled, ale i dobře přehledná a pro návštěvníky vašich stránek uživatelsky přívětivá. Přehnaná zdobnost, nebo naopak extrémní minimalismus mohou být pro čtenáře vašeho webu matoucí.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.2/5

Počet hlasů: 415