WordPress widgety: k čemu slouží a jak s nimi pracovat?

Widgety vám rozšíří WordPress o nové funkcionality. Co to přesně znamená a jak toho docílit? Vše se dozvíte v našem článku.

Co jsou WordPress widgety

WordPress widgety jsou prvky na webu, které mají povětšinou podobu malých, ohraničených bloků s informacemi. Mohou mít různé rozměry i funkce. Mezi přídavné widgety patří například menu, archiv nebo vyhledávací políčko. To je ale jen několik příkladů, se kterými se setkáváme nejčastěji. Ve skutečnosti je základních typů daleko víc. Existují kupříkladu ještě widgety s textovými poli, galeriemi, komentáři nebo seznamy nejlépe hodnocených produktů e-shopu.

Všechny dostupné WordPress widgety naleznete v záložce vzhled – widgety.

Widgety

Jak přidat widget do webu? Stačí ho přetáhnout na požadované místo

Widgety fungují systémem „drag and drop“. To znamená, že je jednoduše uchopíte pomocí myši a přetáhnete na požadované místo. Stejně jako když přemísťujete třeba soubory na ploše nebo ve složce. WordPress šablony mají předem nastavené, na jaká místa na webu můžete widgety vkládat.

WordPress widgety a jejich konkrétní umístění ovlivňuje šablona

Widgety jsou v šabloně zpravidla nadefinovány jako sidebar (postranní panel), dnes už je ale nenajdeme pouze po straně webu. Nacházejí se běžně i pod hlavičkou, v patičce nebo uprostřed stránek. Vy si pak sami zvolíte, do jaké oblasti chcete vybraný widget umístit. Pod hlavičku webu můžete vložit třeba filtraci e-shopu, do pravého sloupečku dát rubriky zveřejněných článků a pod ně oblíbený citát. Jak konkrétně si jednotlivé prvky na stránce rozmístíte a které widgety vyberete, je jen na vás.

Vybírat si přitom můžete z přednastavených widgetů, které jsou součástí systému, nebo si stáhnout na internetu další. Jen se vám na web nemusí vejít všechny. Jejich počet totiž omezuje šablona, kterou pro svoje stránky vyberete. Pokud byste tak chtěli mít na webu widgetů víc, musíte změnit šablonu, nebo si stáhnout patřičné pluginy WordPressu, které vám to umožní.

TIP: S widgety to ale nepřehánějte, abyste čtenáře příliš nezahltili. Velké množství různých prvků na webu může znesnadňovat orientaci. Umístění každé nové funkcionality si pečlivě rozmyslete a po několika měsících se k ní vraťte a zvažte, jestli má na stránkách skutečně smysl.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 151