RSS ve WordPressu – jaké jsou adresy a jak vše správně nastavit

RSS je zkratka pro tzv. Really Simple Syndication. Jednoduchá technologie znamenala doslova revoluci v konzumaci obsahu. Umožnila lidem získat upozornění na nejnovější zprávy a články z jejich oblíbených webů bez nutnosti je přímo navštívit.

RSS kanál (je využíván i název RSS feed) má podobu XML kódu, který tzv. RSS čtečkám říká, že na stránkách došlo k vydání nového článku. Nejčastěji jej na internetu nalezneme pod oranžovou ikonou symbolizující vysílání, která odkazuje na adresu kanálu.

Logo rss

Kanál uživatelé po přidání do tzv. čtečky mohou automaticky odebírat a nemusí neustále kontrolovat, zda se na webu něco nestalo. Především pro majitele blogů a magazínů se jedná o užitečnou pomůcku, jak si udržet pravidelné čtenáře.

Majitelé statických stránek bez redakčního systému musí pro tvorbu RSS feedu ručně zapisovat informace do souboru, nebo využít externích služeb. Pokud však používáte pro své stránky populární redakční systém WordPress, je RSS zabudované přímo v něm.

rss

Možná jste o tom ani nevěděli, ale váš WordPress web už od základu nastavené RSS kanály má a sám je aktualizuje v okamžiku, kdy vyjde nový článek. Tato funkce však není v administraci nikde vidět, stejně jako nikde není zobrazen přehled jednotlivých kanálů.

Naštěstí je však struktura a logika celého RSS ve WordPressu dobře pochopitelná, jak si ukážeme níže.

Jaké je RSS WordPress webu?

Pokud chcete umožnit čtenářům svého webu odebírat veškeré novinky nezávisle na kategorii apod., máte k dispozici hlavní feed. Ten se nachází na adresách níže, přičemž adresu, pro ukázku např. inSmart.cz, nahraďte adresou svého webu. Doporučenou variantou je druhá v pořadí, využívající standard RSS 2.0.

Základní odkaz

Pokud používáte trvalé odkazy

http://insmart.cz/?feed=rss

http://insmart.cz/feed/

http://insmart.cz/?feed=rss2

http://insmart.cz/feed/

http://insmart.cz/?feed=rdf

http://insmart.cz/feed/rdf/

http://insmart.cz/?feed=atom

http://insmart.cz/feed/atom/

Pokud chcete nabídnout uživatelům snadný přístup k RSS, můžete odkaz na kanál umístit např. do patičky stránky.

RSS rubrik, štítků a komentářů ve WordPressu

Zatím jsme si ukázali, jak vstoupit do RSS celého webu. WordPress však s kanály pracuje mnohem komplexněji. Redakční systém vytváří feedy pro jednotlivé štítky, rubriky, vyhledávání, autory i komentáře. Jejich adresy jsou podobné těm výše, přičemž první část adresy se liší.

Odkaz na RSS rubrik

Pokud tak např. budete chtít zveřejnit pouze odkaz na kategorii „Články“ na vašem webu, bude adresa vypadat následovně.

- http://mujwordpressweb.cz/rubrika/clanky/feed

Rss rubrika

Odkaz na RSS kanál autora

U vybraných blogů a magazínů může nastat i potřeba odebírat články konkrétního autora. V takovém případě je adresa následující:

- http://mujwordpressweb.cz/author/jmenoautora/feed/

Odkaz na RSS štítku

Štítek je vhodnou cestou, jak snadno vytvořit RSS kanál s vybranými příspěvky. Pokud má váš web např. partnerství s jinou stránkou a vy na dané stránce máte dle dohody zobrazovat jen příspěvky týkající se počítačů, můžete si vytvořit štítek „Počítače“ a ten následně u článků, které s tématem souvisejí využívat.

Každý štítek má svůj vlastní RSS kanál s adresou ve tvaru:

- http://mujwordpressweb.cz/stitek/jmenostitku/feed

Jak vypnout RSS na WordPress stránkách?

Zatímco u blogů a magazínů má smysl RSS využívat, u statických stránek a prezentací se jedná o zbytečnou funkci. Pokud byste z nějakého důvodu potřebovali RSS vypnout, můžete tak učinit s pomocí bezplatného pluginu Disable Feeds.

Ten umožňuje vypnout všechny, nebo jen vedlejší kanály. Můžete tak odlehčit svému webu a vypnout kanály, které nechcete se světem sdílet. Nic však ve většině případů nepokazíte ani tím, že necháte RSS zapnuté.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.4/5

Počet hlasů: 152