Kde najít kvalitní bezplatné šablony pro WordPress?

Jedním z prvních kroků při stavbě WordPress webu je nalezení vhodné šablony, vzoru, na kterém budete web stavět. Ačkoli existuje mnoho propracovaných placených šablon, lze zdarma nalézt i opravdu kvalitní kusy. Víte, kde je hledat?

Je z čeho vybírat, šablon jsou tisíce

Šablony lze samozřejmě najít a nainstalovat přímo v rozhraní redakčního systému, je však možné, že zde žádnou vhodnou pro vaše účely nenaleznete. Přestože mají nesporné výhody (např. podporu ze strany vývojářů) není nutné se ihned uchylovat k placeným variantám, které mohou vyjít na tisíce korun. Při troše hledání lze nalézt vhodné šablony pro váš web i zcela zdarma.

TIP: Pokud jste přemýšleli, zda si nenechat vytvořit šablonu na zakázku, zjistěte si nejprve, zda nenaleznete odpovídající placený či bezplatný template. Poté už stačí provést kosmetické úpravy s pomocí pluginů či několika hodin programátora a máte hotový zcela unikátní web.

Kde se skrývají ty nejlepší šablony?

Prvním místem, které se vždy hodí navštívit, je samotný portál WordPressu. Propracovaný vyhledávací systém umožňuje nejen roztřídit šablony dle preferencí uživatele, ale také pomocí měřítka popularity, což usnadňuje rychlé vytipování kvalitnějších šablon. Momentálně se zde nachází přes 5 tisíc různých šablon, což je nezanedbatelný počet, schopný uspokojit potřeby mnohých webmasterů.

Nabídka šablon

Na aktuální šablony pro WordPress se specializuje také web Athemes. Zahrnuje navíc stručný popis jednotlivých responzivních šablon, což vám jejich výběr ještě více usnadní. Všechny jsou v základu zdarma, mnohé však za poplatek nabízí dodatečné pokročilé funkce; to je u šablon zdarma časté. Zakoupení dodatečných prvků je vždy dobrovolné a uživatel k tomu není nucen.

Šablona WordPress

Podobnou službu jako Athemes nabízí také Colorlib. Představuje více než 50 šablon zdarma určených pro široké spektrum uživatelů – najdete tu například i šablony určené speciálně pro zdravotnický průmysl apod.

 

Colorib šablony

V českém prostředí se na pečlivý výběr kvalitních šablon zaměřila kupříkladu stránka premiovesablony.cz. Kladem je především několik různých ukázek toho, jak jednotlivé šablony vypadají, díky čemuž si je snadno představíte v praxi.

Pro vyhledání velkého množstvích dalších šablon lze využít jak vyhledávač, tak specializované weby, které na zdroje šablon – anglicky „themes“ či „templates“ – odkazují. Zde se však nelze za kvalitu vzhledů vždy zaručit.

TIP: Hledejte zahraniční články s aktuálními přehledy šablon – tím zajistíte, že je šablona aktuální a delší dobu tak i vydrží. Hledejte výrazy jako „Best free WordPress Templates 2017“ apod. Budete mile překvapeni.

Prémiové šablony zdarma? Přímo od tvůrců těch placených

Zkuste projít stránky některých profesionálních studií, které se prodejem šablon zabývají.  Studio MyThemeShop, které má dokonce svůj vlastní prodejní portál, nabízí 20 profesionálních šablon zcela zdarma. Vedle toho prodávají také řadu placených, na kterých lze s náklady kolem tisíce korun vybudovat velké projekty a reprezentativní weby.

Výběr šablon

Tip: Najděte vývojáře, jejichž tvorba se vám líbí na portálu ThemeForest, a navštivte jejich weby: je dost dobře možné, že alespoň jednu nabízejí zdarma. Dostanete tak kvalitní a ověřenou šablonu zcela zdarma.

Pozor na podvodníky

Pokud se pustíte do hledání na vlastní pěst, dejte si pozor především na prémiové, placené šablony, které jsou však „na černo“ k dispozici ke stažení. Někdy o tom ani nemusíte být obeznámeni, nicméně jak se říká – neznalost neomlouvá. V budoucnu by to pro vás mohlo znamenat, že se budete potýkat s (právními) problémy.

Rozhodně se také vyvarujte velmi pochybně vypadajících webů nebo podivných stažení – může se v nich skrývat nepříjemný malware. Naštěstí je však legitimní stránky mnohem snazší vyhledat než ty podvodné, čímž se většině problémů vyhnete.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4/5

Počet hlasů: 2,044