VPS a VMS aneb Není hosting jako hosting

Chcete pro svůj online byznys to nejlepší, ale pomalu se začínáte ztrácet v tom, co je co a jak si vlastně vybrat? Máme pro vás jasné a stručné čtení o VMS a VPS a jejich výhodách oproti klasickému hostingu.

VPS a VMS versus klasický hosting

Webhosting čili nadmnožina pro VPS i VMS znamená, že dostanete prostor pro internetové stránky, doménu a e-mailové služby. Přičemž technické pozadí nemusíte řešit. Běžný webhosting bohatě stačí začínajícím uživatelům a provozovatelům jednoduchého nenáročného webu.

VPS-VMS-NENI-HOSTING-JAKO-HOSTING

VMS (virtuálně manažovaný server) a VPS (virtuálně privátní server) jsou vedle klasického webhostingu dalšími typy hostingu. Přičemž VMS a VPS, narozdíl od sdíleného hostingu, nabízejí zázemí ideální pro provoz projektů, které vyžadují maximální dostupnost a stabilitu. Mají totiž přiřazené vlastní systémové prostředky (dle zvoleného balíčku). Pojďme si to vzít trochu zevrubněji.

VMS neboli Virtual Managed Server

VMS je server se zajištěnou správou. Je tedy ideální pro ty, kteří provozují větší web nebo víc webových stránek a nechtějí se starat o technické záležitosti (prostředí LAMP – webový server, skripty, operační systém či databáze). Čímž se zásadně liší od VPS, kde si zákazník takové věci spravuje sám.

V případě VMS jde o prakticky totožnou službu jako u klasického hostingu – vše lze jednoduše ovládat přes zákaznické centrum, přičemž administraci serveru zajišťuje ACTIVE 24. To v praxi znamená, že se staráte jen o své aplikace na hostingu, ale služby jsou provozovány na vyhrazeném serveru s vlastním přiřazeným výkonem. A právě díky takovému garantovanému výkonu můžete na VMS hostovat i náročnější projekty a provozovat neomezený počet virtuálních serverů.

Výhody VMS serveru u ACTIVE 24

 • Vaše VMS jsou provozovány na značkových serverech.
 • Provádíme denní zálohování dat do odděleného sekundárního datového centra.
 • Přenos dat v rámci NIXu je neomezený.
 • Garantujeme vám dostupnost 99,93 %.
 • Svůj VMS můžete jednoduše spravovat v zákaznickém centru.
 • Hostovat můžete neomezený počet virtuálních serverů.
 • Zákaznickou podporu máte k dispozici 24/7/365.

VPS neboli Virtual Private Server

VPS je tedy na rozdíl od VMS serveru dočista ve správě zákazníka, který má rootová práva. Pro VPS sever tedy administrace ze strany ACTIVE 24 není zajištěna. ACTIVE 24 vám server předává do rukou s předem nainstalovaným operačním systémem – s tím, že všechno ostatní si už instalujete a spravujete sami. Máte tak svůj vlastní privátní server a celý jeho výkon je jenom váš. 

Můžete si s ním tedy (v rámci možností) dělat, co se vám zlíbí – nainstalovat si na něj vybraný software, přidávat další domény, zařizovat webhostingy a e-maily. Takže VPS je výborná varianta pro developery a pokročilé uživatele, kteří v tom umí chodit.

Výhody VPS serveru u ACTIVE 24 

 • Vaše VPS jsou provozovány na značkových serverech.
 • Přenos dat v rámci NIXu je neomezený.
 • O údržbu hardwaru serveru se vám stará ACTIVE 24.
 • Na server můžete vzdáleně přistoupit pomocí RDP (Windows) nebo SSH (Linux) konzole.
 • Plná KVM virtualizace (OpenStack ovladače, testovací kernel, plná modifikace jádra, kontejnery…) a Docker.
 • Velký výběr operačních systémů (včetně posledních stable verzí).

Jak si (správně) vybrat

Zamyslete se, co vlastně hledáte a potřebujete. Pokud je váš web spíš menší a nechystáte na něm žádné „speciality“, postačí vám klasický webhosting. Jestli jde naopak o větší web nebo skupinu webů a vy osobně nepatříte mezi technicky velmi zdatné jedince, zvolte VMS. A jste-li rozený expert-technik, je pro vás jasná volba VPS

Kdybyste se mezi jednotlivými balíčky z naší nabídky přece jenom nemohli rozhodnout, případně potřebovali poradit s čímkoliv jiným (z oboru), neváhejte se obrátit na naši zákaznickou podporu. Jsme tu pro vás 24/7.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.4/5

Počet hlasů: 103