Jak snadno přesunout WordPress stránky na nový hosting, nebo jinou doménu?

Častý důvod, proč si lidé platí nevyhovující či předražené hostingové balíčky po dlouhé roky je ten, že si neví rady s migrací svého webu. Komplexní redakční systémy složené z tisíců souborů a databází, se zdají být příliš složité pro přesun. Dnes si ukážeme, jak přesunout celé WordPress stránky na nový hosting či doménu snadno a bez nutnosti složitého nastavování.

Výhodou WordPressu je fakt, že prakticky na cokoliv, co byste chtěli redakční systém „naučit“, existují pluginy. Tyto rozšiřující balíčky jsou schopné přidat tisíce nových funkcí. A až na výjimky jsou dokonce zdarma. V článku si ukážeme, jak provést migraci webových stránek na nový hosting bez nutnosti přistupovat k databázi, nebo ručně nahrávat data na FTP.

Následující návod slouží pro všechny, kteří provozují webové stránky a chtěli by je přesunout na nový server či webhosting. Stejně tak pomůže v situaci, kdy web běžel na jiné doméně a vy nyní potřebujete provést změnu. (Např. z Kumst.co na Kumst.art, jak lze vidět na obrázcích.)

All-in-One WP Migration – snadný přesun stránek během pár kliknutí

Pro migraci je nezbytné mít k dispozici běžící stávající WordPress stránky a vedle toho prázdný nový hosting, kam budete vše přesouvat.

Prvním krokem přesunu je instalace WordPressu na novém hostingu. V administraci Active24 stačí k instalaci WordPressu jedno kliknutí a během několika sekund vám na e-mail dorazí přístupové údaje.

Na stávající stránky poté můžete nainstalovat bezplatný plugin All-in-One WP Migration. Po úspěšné instalaci a aktivaci pluginu se v levém sloupci WordPress administrace objeví stejnojmenná položka. Právě ta je pro vás dále důležitá. Najetím myši vyberte možnost „Export“ a zde klikněte na možnost „File“, tedy uložení exportovaných dat do souboru.

Export

Můžete si vybrat, zda necháte vše v původním nastavení a provedete tak kompletní zálohu 1:1, nebo stránky vyexportujete bez revizí článků, komentářů apod. Přeskočením pokročilých nastavení rozhodně nic nepokazíte.

TIP: Nevíte si rady se spuštěním pluginu? Přečtěte si návod, jak instalovat pluginy ve WordPressu.

Nastavení pluginů

Plugin po spuštění exportu provede zálohu veškerých souborů, nastavení, článků a databáze z WordPressu, témat i ostatních pluginů. Doba trvání se může lišit na základě rozsáhlosti stránek. Počítejte přibližně s 10 minutami, po kterých se vám stáhne do PC soubor obsahující vaší kompletní zálohu stránek. V našem případě měla záloha kvůli obrázkům 496 MB. Výhodou je, že nemusíte manuálně chodit do databáze a přesouvat soubory mezi FTP.

Posledním krokem je nahrání dat na nový hosting. Otevřete novou instalaci WordPressu, a stejně jako v předchozím případě do ní nainstalujte plugin All-in-One WP Migration. Po aktivaci místo volby „Export“ zvolte pro změnu „Import“. Po vybrání položky „File“ a nahrání souboru na stránky (toho, který jste si stáhli v minulém kroku) dojde ke zpracování, které zabere několik desítek minut. Stačí nechat běžet PC s nahráváním a za chvilku máte své staré stránky bezpečně přesunuty na novém hostingu.

Import

TIP: Stažený soubor si můžete uchovat jakožto zálohu, nebo jej po úspěšné migraci smazat.

Ruční migrace WordPress stránek na nový hosting. Návod pro stažení databáze a přesun souborů skrze FTP

Pokročilí uživatelé mohou sáhnout po ruční migraci stránek. Potřebovat k tomu budou přístupy do databáze a na FTP. Oproti předchozímu návodu nepřináší ruční postup větší výhody a může zabrat také podstatně delší čas. Vzhledem k vysokému počtu scénářů doporučujeme navštívit oficiální stránky CMS WordPress a postupovat podle detailního návodu.

Manuální migrace webu, když se adresa nemění

Pokud stránky pouze přesouváte na nový hosting a nemění se adresa, je přesun jednoduchý.

  • V případě, že jméno databáze i URL zůstávají stejné, stačí provést přesun souborů a import databáze na novém hostingu.
  • V případě, že se změní jméno databáze, nebo uživatele, přesuňte soubory a databázi a následně změňte záznam v souboru wp-config.php.
  • Při přesunu na novou doménu je nutné provést změnu adresy skrze administraci na původním hostingu ještě před přesunem.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.9/5

Počet hlasů: 541