Jak na automatickou zálohu WordPressu? Připravte stránky na napadení útočníky i živelnou pohromu

Zálohování dat je nezbytností. Jak zálohovat webové stránky a mít tak připravenou zálohu pro případ nouze? Ztráta celého webu by pro mnohé provozovatele byla likvidační, a přesto má kompletní zálohu svých stránek ve vlastních rukou jen málokdo. Zálohovat lze naštěstí WordPress jednoduše a zdarma.

Co dělat, když dojde k napadení WordPress stránek? Nebo když dojde k dlouhodobému výpadku serveru a vy nechcete spoléhat na to, že jsou vaše data v bezpečí? Pokud využíváte služeb kvalitního hostingu, svá data máte pravidelně zálohovaná. U Active24 dochází k záloze každý den po půlnoci a data jsou zálohována po dobu 90 dní.

downald

Pokud však spoléháte na levné hostingy či dokonce vlastní server, je třeba myslet i na případnou ztrátu dat a pravidelně stránky zálohovat. Stejně tak není špatné mít kopii svých stránek uloženou u sebe pro případ rozsáhlých problémů mimo vaši kontrolu. Záloha WordPress stránek je možná ručně i automatizovaně. Jak ji správně nastavit a neutratit přitom ani korunu?

UpdraftPlus WordPress Backup – rychlá a automatická záloha stránek

Šikovný plugin UpdraftPlus patří k nejoblíbenějším zálohovacím řešením pro WordPress. Nejde o velké překvapení, neboť se jedná o bezplatný plugin s aktivními vývojáři a velmi intuitivním rozhraním, které je navíc plně v češtině. Plugin umí vedle rychlých záloh na vyžádání (k záloze dojde až po kliknutí na tlačítko) i automatizované zálohy, které provede dle nastavení v pravidelných intervalech, a sám se tak stará o tvorbu záloh webových stránek.

zalohawp

Zálohujte WordPress stránky zdarma na Google Disk i FTP

  1. Nejprve proveďte instalaci pluginu kliknutím v administraci WordPressu na „Pluginy“ > „Instalace pluginů“.
  2. Vyhledejte „UpdraftPlus WordPress Backup Plugin“.
  3. Klikněte na tlačítko „Instalovat“ a proveďte aktivaci.
  4. Po aktivaci najdete v menu „Nastavení“ novou položku „UpdraftPlus“.zaloha
  5. Zobrazí se přehledový panel lokalizovaný do češtiny. Zde klikněte na „Nastavení“.
  6. Zobrazí se nastavení zálohování, kde lze zvolit, jak často bude záloha probíhat. Vybrat si můžete různé intervaly od 4 hodin po měsíc. Stejně tak si určíte, kolik záloh nazpět chcete na serveru nechávat. Doporučit lze hodnotu kolem 3, ale nic nebrání vyšším i nižším číslům.
  7. Vyberte libovolnou frekvenci zálohy databáze a souborů. Doporučujeme stejné hodnoty.
  8. Níže můžete vybrat, kam se bude záloha ukládat. Ideální variantou je cloudové úložiště typu Google Drive, FTP či Dropbox. Výhodou Google Drive je fakt, že je zdarma a nabízí kapacitu přes 15 GB, což je pro většinu webů dostatečné. Na výběr máte z 16 variant různých úložišť.
  9. Po kliknutí na zvolený hosting je třeba donastavit zbytek zálohování. Nemusíte se však bát, klidně využijte základního nastavení a vše nechte, jak je.zalohanastaveni
  10. Po uložení je nutné kliknout na propojení pluginu s Google Drive úložištěm, kde musíte udělit aplikaci přístup.
  11. Po potvrzení přístupu už můžete začít zálohovat, a to kliknutím na příslušné tlačítko „Zálohovat nyní“.zaloha3
  12. áloha běžného webu na WordPressu zabere méně než 1 GB. I pro větší projekty je 15 GB z naprosté většiny dostačující. Je však třeba myslet na fakt, že na serveru je uchováván větší počet záloh podle toho, kolik jsme v nastavení zvolili. Tak i tak, pokud neprovozujete weby s gigabajty fotografií či videí, bude vám bohatě stačit bezplatné úložiště typu Google Drive.zaloha2

Zálohování WordPressu je možné i ručně (pro zkušenější uživatele)

Pokud byste z nějakého důvodu preferovali složitější a pomalejší alternativu, nebo vám žádný backup plugin nechce fungovat, stále existuje řešení. Je jím ruční záloha WordPressu stažením databáze a všech souborů webu.

Ruční záloha souborů WordPressu včetně nahraných obrázků i pluginů:

  1. Připojte se do svého hostingu skrze rozhraní FTP např. pomocí Total Commander či FileZilla.
  2. Po připojení vyberte všechny soubory a složky a přetáhněte si je do prázdné lokální složky ve vašem počítači.
  3. Stahování bude chvíli trvat, některé hostingy vás navíc mohou opakovaně odpojit kvůli limitu stahovaných dat. Stačí vždy obnovit stahování a vše spustit.manualni zaloha

Ruční záloha databáze WordPressu:

  1. Připojte se do správy databáze ve vašem hostingu. Nejčastěji jde o připojení skrze rozhraní phpMyAdmin.
  2. Najděte databázi, kterou chcete zálohovat (pokud si nejste jisti jejím názvem, koukněte se do souboru wp-config.php v kořenové složce WordPress instalace na FTP).
  3. Vyberte databázi a stáhněte si její kopii. Není nutné měnit nastavení exportu.

Podobně jako jste web manuálně stáhli, jej můžete i nahrát zpět. Stačí nahrát veškeré soubory skrze FTP rozhraní a naimportovat databázi. Veskrze je však rychlejším řešením využití specializovaného pluginu. Vše může navíc probíhat automaticky, a vy tak nemusíte na pravidelné zálohy myslet.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.4/5

Počet hlasů: 148