Proč (ne)mít web zdarma

Proč platit za něco, co můžu mít jinde zdarma, říkáte si možná. Problém je ale v tom, že nedostanete stejnou službu. Weby zdarma se totiž od těch placených výrazně liší.

web zdarma

Weby zdarma mají jednu výhodu. K tomu ale spoustu nevýhod

Web zdarma má jedno nesporné plus – nestojí vás vůbec nic. S pomocí mnoha zprostředkovatelů si dnes můžete založit webové stránky úplně zdarma. Nezaplatíte za ně ani korunu, jen se musíte smířit s několika nevýhodami. A že jich není zrovna málo:

1. Web zdarma bývá těžko dohledatelný

Když si pořídíte web zdarma, bude mít pravděpodobně přibližně takovouto podobu: www.mamwebzdarma.cz/klient485905/zedniktonda.html. A takové stránky jsou takřka k nenalezení v našich běžných vyhledávačích (Google, Seznam). Musel by se stát takřka zázrak, aby se někomu po zadání souvisejících slov ukázal návrh právě vaší stránky.

Pokud byste na takové stránky umístili prezentaci svojí firmy, nezbývalo by klientům než naťukat celý web z vizitky do adresového políčka. A to si většina z nich dvakrát rozmyslí.

Když si ale koupíte vlastní doménu, můžete mít jednoduchou adresu ve stylu www.zedniktonda.cz. Bude vás stát zhruba 200 Kč za rok a na vizitce se bude pěkně vyjímat. Pokud navíc zapracujete na obsahu stránek, můžete se zobrazovat ve výsledcích vyhledávání i na předních místech.

2. Odlišný e-mail nepůsobí důvěryhodně

Pokud podnikáte a potenciální klientelu oslovujete i prostřednictvím internetu, kontaktuje vás mnoho zákazníků prostřednictvím e-mailu. Pokud máte vlastní doménu, bude mít vaše emailová schránka třeba tuto podobu: antonin@zedniktonda.cz. Za zavináčem bude vaše doména a díky tomu budete každým emailem propagovat svoji značku.

Můžete ale podnikat i s bezplatným e-mailem, který dělá reklamu někomu jinému, a používat třeba antonin.novotny123@nevolny.cz. Sami se ale zamyslete nad tím, jaký by na vás podobná adresa udělala dojem.

3. Webhosting zdarma nemusí mít garantovaný provoz

Pokud mají vaše stránky úspěšně sloužit svému účelu, potřebují profesionální webhosting. Jedná se o prostor v počítači, který obsahuje vaše webové stránky a je neustále připojen k internetu. Díky tomu máte garantovaný nonstop provoz a nestane se, že vaše stránky na nějaký čas z online světa zmizí. U služby zadarmo se to samozřejmě stát může.

TIP: Webhosting dnes není nijak drahý, u nás ho můžete mít už za 29 Kč měsíčně.

4. Podpora webů zdarma je spíše sporadická a nevyřeší každý problém včas

Když si pořídíte webové stránky zdarma a budete mít s jejich správou problémy, nemůžete očekávat, že vám technická podpora okamžitě pomůže. Obzvlášť při provozu e-shopu může být takový výpadek v pátek večer v době před Vánoci velmi nepříjemnou záležitostí.

Pokud ale máte svoji doménu a webhosting, stačí se obrátit na zákaznickou podporu a náprava je sjednána okamžitě. Volat a psát přitom můžete kdykoliv – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

5. Úpravy jsou složité

Weby zdarma se tvoří jednoduše pomocí intuitivního rozhraní. To je plus. Nevýhodou jsou ale poměrně pevné hranice, za které nemůžete jít, pokud vám šablona a přednastavené možnosti nevyhovují. Pokud se vaše podnikání rozšíří, můžete mít velký problém nové produkty či služby zapracovat do stávajícího designu. A na pomoc poskytovatele se příliš spoléhat nemůžete, individuální úpravy bývají náročné a draze se za ně platí.

TIP: Chcete i přesto bezplatný web? V současnosti si u nás můžete pořídit webové stránky zdarma k registraci cz domény.

Kdy se vyplatí pořídit si web zdarma?

Abychom příliš nebrojili proti bezplatnému zřizování webových stránek – mnohdy má své opodstatnění. Web zdarma si můžete pořídit třeba tehdy, pokud si chcete založit jen osobní blog. I ten se ale po čase může rozrůst a získat pravidelné publikum nebo případné zakázky. Vždy je tak na počátku důležité zvážit, jak to vidíte se svými stránkami do budoucna. Jedná se o pokus, který plánujete za rok možná ukončit, nebo chcete vybudovat úspěšný web, který se bude nadále rozvíjet?

Odpověď už je na vás.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.4/5

Počet hlasů: 181