Co je registrace domény a kde ji vyřídit

Chcete mít vlastní webové stránky a ostatní vám říkají, ať si nejprve zařídíte registraci domény? Netušíte, o čem mluví, nebo jak na to? Nebojte, my vám všechno vysvětlíme.

Co je to doména?

Doména je unikátní údaj, díky kterému vás lidé na internetu najdou. Je to internetová adresa vaší webové stránky. Funguje tak podobně jako vaše poštovní adresa v reálném světě. Jako příklad domény můžeme uvést třeba www.active24.cz.

CO-JE-REGISTRACE-DOMENY-A-KDE-JI-VYRIDIT

Každá adresa musí být jedinečná, takže se na internetu nemohou vyskytovat dvě stejné domény s různým obsahem. Pokud si rezervujete třeba doménu www.superstranka.cz, nikdo už ji nebude moci použít. Stejně to platí ale i naopak. Pokud už někdo používá vaši vysněnou doménu, budete muset vymyslet alternativní název.

Mít vlastní doménu není žádný drahý luxus, běžně ji pořídíte s cz koncovkou za necelých 200 Kč za rok.

TIP: Zajímají vás podrobnější informace? Najdete je na stránce co to je doména.

Co je registrace domény?

Registrace domény je proces, díky kterému získáte vlastní adresu. Nikdo jiný ji tak nebude moci užívat. Adresa bude pro ostatní zablokovaná po celou dobu, kdy za ni budete platit registrační poplatek. Pokud se ale jednou rozhodnete webové stránky zrušit, bude vaše doménové jméno opět k mání.

Registrovat si přitom můžete jen takové doménové jméno, které je volné a které neodporuje registračním pravidlům.

Jak zjistím, jestli doménu už někdo nevlastní?

Mnoho kvalitních domén je už na českém trhu dávno rozebraných. Na svoji vysněnou adresu se tak raději příliš neupínejte a vždy si nejprve ověřte její dostupnost. Můžete to udělat klidně přímo na našich stránkách, kde vám rovnou nabídneme i volné alternativy. Stačí přejít na stránku ověření dostupnosti domény a zadat požadované doménové jméno (bez www) a vybrat koncovku (třeba cz).

Kde si mohu doménu zaregistrovat?

Pokud zjistíte, že je adresa volná, můžete si požádat o registraci domény rovnou u nás. Objednáte si ji na rok a po uplynutí této doby můžete registraci prodloužit. Nemusíte se přitom bát, že vám vaši adresu ke konci roční platnosti někdo přebere. Na blížící se konec lhůty vás včas upozorníme.

Pokud vám přesto není cokoli jasné, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodné domény a poradíme, jak dál postupovat.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 156