Jakou doménu vybrat? Poradíme a zodpovíme 3 časté otázky

Chcete si koupit doménu, ale nevíte, jakou vybrat? Pomůžeme vám s rozhodováním. Zvolit tu správnou adresu je totiž velmi důležité. Dobrá doména prodává zboží či služby skoro sama, naopak nevhodná adresa může zákazníky odradit, nebo způsobit, že vás lidé na internetu ani nenajdou.

JAKOU-DOMENU-VYBRAT

Jak vypadá dobrá doména?

  • Je krátká. Ideálně by neměla mít vaše adresa více než dvě až tři slova. U délky domény většinou platí, že čím kratší, tím lepší.
  • Neplete se s jinou adresou. Vhodně zvolená doména by neměla být zaměnitelná za jinou a rozhodně by se neměla plést s konkurencí. Vyhněte se proto názvům, které asociují něco nebo někoho jiného.
  • Je snadno zapamatovatelná. Když adresu sdělíte kamarádovi, měl by si na ni doma snadno vzpomenout. Skvěle tak funguje, když je doména vtipná nebo něčím zajímavá. Ale to se snadno říká a většinou těžko vymýšlí.
  • Je dobře srozumitelná. Pokud někdo uslyší název vašich stránek, neměl by dlouho tápat nad tím, jak se to vlastně píše. Potenciálně nebezpečné jsou tak všechny zkratky a cizojazyčné názvy, které mají jinou výslovnost než psanou podobu.
  • Je výstižná – tzn., že souvisí s vaším oborem. Název vašich stránek by měl odkazovat k činnosti, kterou se na webu zabýváte. Pokud si vyberete doménu, která neobsahuje klíčová slova z vašeho oboru, měli byste zvolit takový název, který to řekne jasně i bez nich. Například www.namisto.cz může být názvem obchodu s psími pelíšky a www.vsechnonejlepsi.cz e-shopem s dárkovými předměty.

3 nejčastější otázky spojené s výběrem domény

Jakou doménu mám vybrat – s pomlčkou nebo bez ní?

Nejlepší je koupit obě verze. Vyhnete se tak případnému přetahování s konkurencí a neztratíte potenciální zákazníky, kteří váš název napsali jinak.

Která koncovka je nejlepší?

Na českém trhu stále hraje prim koncovka cz. Pokud ale máte podnikatelské ambice týkající se i zahraničí, není od věci pouvažovat i o dalších možnostech. Můžete si také koupit vícero domén se stejným názvem a různou koncovkou preventivně, abyste tak předešli možnosti parazitování na vaší značce.

Mám koupit doménu s diakritikou nebo bez ní?

Uživatelé internetu jsou zvyklí psát adresy bez diakritiky, proto je (alespoň v současnosti) lepší používat jednodušší názvy a nenarušovat tradici. Případně si můžete zakoupit obě adresy a verzi s háčky a čárkami mít připravenou „pro strýčka příhodu“.

Ještě nevíte, jaký název je pro vás ten pravý? Vyzkoušejte náš generátor doménových jmen. Stačí zadat pár slov, která váš byznys nebo záměr vystihují, a generátor vám nabídne jejich různé varianty.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 169