5 nejčastějších chyb na nově založených web stránkách

Tvoříte svoje první webové stránky? Pak si dejte pozor na chyby, kterých se nováčci ve světě onlinu dopouštějí. V našem článku se dozvíte, které nešvary to jsou nejčastěji.

1. Neprofesionální vzhled web stránek

Když na vaše stránky zavítá někdo nový, máte přibližně 3 až 5 vteřin na to, abyste ho zaujali. Během této doby musíte návštěvníka přesvědčit, že je na správném místě a najde u vás to, co potřebuje. Pokud se mu totiž nebude zamlouvat, co vidí, odejde.

Design webových stránek je velmi důležitý a hraje takřka zásadní roli. Měli byste se snažit, aby vaše prezentace působila jednoduše, čistě a profesionálně. Není dobré mít stránky příliš zahlcené texty, obrázky a dalšími prvky, na druhou stranu web zející prázdnotou také není ideální. Vezměte si příklad ze stránek, které sami rádi navštěvujete.

TIP: Pokud jste ještě ve fázi plánování, přečtěte si 3 otázky, které je třeba vyřešit, než se pustíte do tvorby webu. Můžete tak předejít zbytečným chybám v budoucnu.

Nový web

2. Špatné texty

Pod špatné texty spadá mnoho nešvarů – dlouhé, nebo naopak krátké popisy, vágní, nicneříkající vyjádření, nevhodná velikost písma, špatně zvolený font, pravopisné chyby a mnoho dalších. To jsou věci, které mohou návštěvníky vašeho webu odradit.

Stačí přitom, když si nastudujete pár češtinářských a pravopisných pravidel a při psaní se zaměříte na své čtenáře a ne na sebe. Co by lidé na vašich stránkách chtěli najít? Jaké otázky je trápí? Pište jednoduše, stručně a jasně. Buďte přitom laskaví, nápomocní, ale ne příliš vlezlí. Chovejte se tak, jako byste s osobou za počítačem mluvili v reálném životě.

3. Zmatená struktura webu

Špatná navigace je dalším častým problémem, který trápí nejen nově vzniklé weby. Nepřehledné stránky, zbytečně složitá struktura, schované odkazy – to vše může způsobit, že návštěvník vašich stránek rychle vezme zpátečku a zavítá na web, kde nic komplikovaně dohledávat nemusí.

Člověk by se měl rychle na vašem webu zorientovat a snadno najít, co hledá. Během vteřiny by měl snadno pochopit, jakou mají stránky strukturu a kde je co umístěné. Při tvorbě webu byste určitě měli myslet na uživatelskou přívětivost a stránky příliš nezahltit. Je také dobré, když zachováte rozložení webu, na které jsou lidé zvyklí. Například logo hledáme automaticky v levém horním rohu, nastavení jazyku naopak v pravém. Pokud chcete jít proti zavedeným konvencím, měli byste to dobře zvážit, protože hodně lidí můžete zmást.

4. Dlouhé načítání stránek

Pokud se vaše webové stránky načítají déle než přibližně 3 vteřiny, můžete přicházet o desítky procent návštěvníků. A to jistě nechcete. Zpomalení přitom může způsobit mnoho faktorů – od příliš velkých obrázků přes strukturu stránek až po rychlost serveru. Pokud trvá věčnost, než se vaše stránky načtou, obraťte se na odborníka, který vám řekne, kde je zádrhel, a pomůže vám problém vyřešit.

5. Obtěžující vyskakovací okna a automatické spouštění videí

Další věcí, která může rychle odradit od pročítání vašeho webu, je vyskakovací okno, které se opakuje, nebo nejde jednoduše zavřít. Někteří lidé berou dokonce zpátečku hned, jakmile nějaké uvidí a je jedno, jestli jde snadno zrušit, nebo ne. Dobře proto zvažte, jestli chcete tuto agresivnější techniku používat.

Stejně tak video nebo hudba, které se automaticky spouštějí, mohou být pro návštěvníky vašich stránek nepříjemné. Dovolte jim, ať si je v případě zájmu spustí sami.

TIP: Vyhledávače budou patrně používání vyskakovacích oken, která překrývají část obsahu, nějakým způsobem penalizovat. Dobře proto zvažte, jestli se neobejdete bez nich už teď.

Další rady, které se vám mohou hodit do začátku, najdete v sekci Jak na tvorbu webu.

 

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 186