Jak aktualizovat WordPress pluginy? Bezpečně, automaticky i ze ZIP souboru

Pravidelná aktualizace pluginů je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro zabezpečení WordPress stránek udělat. Jak nejlépe aktualizovat WordPress pluginy, proč není automatická aktualizace vždy tou nejlepší volbou a jak aktualizovat pluginy ze .ZIP souboru?
 

Pravidelné aktualizace redakčního systému WordPress mají za cíl nejen přidávat nové funkce, ale zároveň se snaží udržet systém bezpečný. Podobně je tomu u pluginů a šablon, které jsou častým zdrojem potenciálních hrozeb. Aktualizace jednotlivých částí WordPressu je poměrně snadným úkonem, systém sám nabízí možnost kliknutím na tlačítko aktualizovat, v případě, že je k dispozici nová verze, provést automatickou aktualizaci. Ještě než se na tlačítko rozhodnete kliknout, je potřeba provést zálohu a ideálně i kontrolu, že je plugin s novou verzí WordPressu kompatibilní.

 WP-logo

Zda je plugin s novou verzí systému kompatibilní se dozvíte přímo v katalogu kliknutím na příslušný plugin či u placených profesionálních pluginů na stránkách vývojářů. Důležitým ukazatelem jsou nejen podporované verze, které najdete v pravém sloupci pod položkou „Verze WordPressu“, ale i datum poslední aktualizace. Mnoho vývojářů aktivně reaguje na vydávání nových verzí systému a upravuje případné chyby a kolize v nových verzích pluginů.

Před aktualizací vždy proveďte zálohu stránek. Budete tak mít jistotu, že v případě problémů máte k dispozici funkční zálohu webových stránek, ke které se můžete vrátit. Jak provést zálohu WordPress stránek jsme si ukázali v detailním návodu už dříve.

Pluginy aktualizujte postupně a kontrolujte změny

Následně můžete přejít k samotné aktualizaci. Kliknutím v administraci spustíte automatickou aktualizaci. Pluginy lze aktualizovat i hromadně, ale tuto volbu nelze doporučit kvůli případným problémům s webem. Pokud byste totiž po aktualizaci několika pluginů naráz zjistili problém, hůře se vám bude dohledávat, který plugin jej má na svědomí.

Pluginy je tedy lepší aktualizovat postupně a rovnou také kontrolovat, zda je vše v pořádku. Dejte si přitom pozor na cache. Přednačtená stránka se může jevit v pořádku, ale případný problém se projeví až po smazání obsahu cache.

Automatické aktualizace pluginů a šablon ve WordPress 5.5

Z tohoto důvodu nelze doporučit automatické aktualizace pluginů. Doporučit je lze pouze v případě, že víte co děláte a pravidelně aktualizujete. Tak či onak je lepší mít nad aktualizacemi kontrolu. Kdo by měl přeci jen o automatické aktualizace zájem, stačí mu aktualizace na verzi WordPressu 5.5, kde jsou automatické aktualizace šablon a pluginů integrované jakožto zcela nová funkce. Dříve bylo nezbytné využít pro automatickou aktualizaci plugin, nyní stačí nejnovější verze WP.

 wp-pluginy

Ačkoliv jde tedy o novou funkci CMS WordPress, automatické aktualizace lze doporučit jen v některých případech. Pokud však chcete mít jistotu, že aktualizace vždy dopadne bez problémů, zůstává spolehlivější cestou manuální aktualizace se zálohou.

Jak aktualizovat pluginy ze .ZIP souboru?

Pokud jste si plugin či šablonu zakoupili na některém z online marketů, nejčastěji dostanete k dispozici instalační archiv ve formátu .ZIP. Ten manuálně nahrajete na stránku a aktivujete. Problém přichází s aktualizacemi. Pokud byste chtěli nahrát archiv s novou verzí, dostanete chybovou hlášku.

WordPress totiž vidí předcházející verzi archivu a dochází ke kolizi. Pokud tedy tvůrce rozšíření neimplementoval systém pro automatické aktualizace na základě licenčního čísla, musíte sáhnout po šikovném pluginu, který vám s instalací pomůže. 

Jmenuje se Easy Theme and Plugin Upgrades a dokáže velmi šikovně pracovat s archivy šablon a pluginů. Jak na to?

  1. Nejprve proveďte instalaci pluginu kliknutím v administraci WordPressu na “Pluginy” > “Instalace pluginů”.
  2. Vyhledejte “ Easy Theme and Plugin Upgrades ”.
  3. Klikněte na tlačítko “Instalovat” a proveďte aktivaci.

 

Plugin už nemusíte dál nastavovat. Automaticky se stará o zálohování starších verzí instalovaných pluginů a šablon. Navíc díky němu můžete bez problémů nahrát nový .ZIP archiv a instalace proběhne jako by ani nebyla nainstalovaná předchozí verze pluginu. V případě problémů se navíc můžete velmi snadno vrátit k jednotlivým zálohám a co víc, můžete instalovat i starší verze poté, co jste nainstalovali verze nové. To vše zdarma a především velmi jednoduše.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.7/5

Počet hlasů: 115