Nejlepší profesionální šablony pro WordPress - jak vybírat a kde je koupit?

Redakční systém WordPress nabízí bezpočet bezplatných šablon a rozšíření. Pokud však od svých stránek očekáváte něco víc a nechcete si nechat vytvářet šablonu na míru u programátora, pravděpodobně dříve či později budete zvažovat koupi placené šablony. Placené šablony navíc většinou nejsou nijak drahé, snáze se nastavují a jejich tvůrci rádi pomohou s případnými úpravami. Jakou profesionální šablonu vybrat, které mají opravdu jednoduché nastavení a jak při výběru placených šablon neprohloupit?

Po úspěšné instalaci WordPressu čeká na každého uživatele důležité rozhodnutí – jak má výsledná stránka vypadat a co bude umět? Při rozhodování je důležité myslet na několik základních bodů.

Vybírejte šablony vhodné pro téma vašich stránek

Konkrétní účel stránek je důležitý. Tento účel zajímá i vyhledávače. Na jeho základě totiž stránku a její kvalitu jako jeden ze SEO faktorů hodnotí. Pokud půjde o blog, měl by poskytovat zajímavý obsah a být dobře čitelný. Pokud o e-shop, měla by stránka umožnit pohodlný nákup a tomu odpovídat i její struktura (rozmístění obsahu a tlačítek). Není tedy překvapivé, že jinak bude vypadat e-shop a jinak internetový magazín. Je proto dobré hned od začátku vybírat šablonu přesně podle toho, k čemu bude výsledná stránka sloužit.

wp-temata

Existují prémiové šablony, které mají v základu připravených vícero rozvržení a scénářů (magazín, e-shop, blog, firemní stránka). Zakoupená šablona je tedy rovnou optimalizovaná pro vícero různých využití a až po instalaci si lze kdykoliv vybrat, jaké z rozvržení uživatel preferuje. Stejně tak je na trhu nespočet šablon, které jsou určeny pouze na jeden scénář, např. pro tvorbu katalogu s realitami či internetového magazínu. Šance, že najdete konkrétní šablonu přesně pro váš projekt, je díky velikosti wordpressové komunity obrovská.

Na důležité funkce stránek myslete už při výběru šablony

Víte předem, že stránka bude sloužit jako e-shop? Pak vybírejte šablony pro e-shop kompatibilní s e-shopovým pluginem WooCommerce. Ušetříte si tak spoustu starostí a výdajů spojených s případným sháněním programátora, který by vám šablonu upravil na míru. Český trh není příliš velký, a tak se při hledání profesionálních WordPress šablon neobejdete bez základní znalosti angličtiny.

emax

Stránky s prémiovými WordPress šablonami:

  • MyThemeShop – více než 150 šablon a pluginů od jedněch tvůrců s propracovaným systémem nastavování a úprav
  • Theme Forest – tisíce šablon od různých vývojářů, kvalita se liší, ale naleznete zde opravdu vše

V případě, že hledáte šablonu pro obyčejné firemní stránky, jsou relevantní výrazy jako „business“ či „company“. Ideální hledaný výraz ve vyhledávači či přímo na stránce se šablonami bude „WordPress business template“.

Realitní kancelář by v modelovém příkladu při vyhledávání využila výraz „real estate template“, díky čemuž budou nalezeny především šablony, které v sobě přímo ukrývají funkci katalogu nemovitostí s možností vyhledávání a filtrování.

Kulturní centrum zabývající se plánováním akcí naopak ocení propracovaný kalendář přímo v šabloně, a bude tedy hledat „WordPress event page template“, kde většina výsledků na prvních pozicích zahrnuje právě šablony s integrovaným kalendářem.

Cena WordPress šablon? Ani ty profesionální nezruinují rozpočet, hodně prozradí uživatelské hodnocení

Většina placených WordPress šablon na trhu se pohybuje v cenách kolem desítek dolarů. Nejoblíbenější šablony prověřené tisícovkami uživatelů seženete od 450 Kč do cca 1500 Kč (většinou jsou ceny uvedené v USD).

Při nákupu věnujte pozornost délce podpory ze strany tvůrců, omezení licence – tedy na kolik stránek ji lze využít – a v neposlední straně na hodnocení uživatelů. Právě uživatelské hodnocení je skvělou cestou, jak zjistit spokojenost ostatních s šablonou a ověřit si tak její kvalitu. Podpora ze strany vývojářů a tedy i možnost stahovat novou verzi koupené šablony bývá nejčastěji na rok od nákupu licence.

envato

Je samozřejmě možné, že narazíte na výrazně levnější i dražší šablony. Pokud mají dobré hodnocení a odpovídají vašim představám, není důvod se jim vyhýbat. Často však zjistíte, že vyšší cena nezbytně neznačí vyšší kvalitu. Katalogy s šablonami často dávají nejrůznější slevy. S trochou štěstí bude některá z vámi vyhlédnutých šablon zrovna ve slevě.

Profesionální WordPress šablony s jednoduchým nastavením? Spíše vzácnost, ale najít se dají

Na trhu je několik skupin vývojářů, jejichž šablony jsou nejen vyladěné, ale navíc propracované tak, aby se koncovým uživatelům snadno upravovaly. V praxi si tak lze vytvořit webovou stránku poměrně snadno i bez znalosti programování.

Vyhlášené jsou co do jednoduchosti úprav profesionální WordPress šablony od vývojářů z MyThemeShop. Jejich šablony vynikají právě jednoduchým a přehledným rozhraním pro úpravu stránek. Cena šablon není vysoká, a kdo se zabývá tvorbou webů aktivněji, ocení možnost nákupu veškerých šablon vývojářů v rámci ročního předplatného za rozumný poplatek. Koupit však samozřejmě lze i jednotlivé šablony, kde se cena pohybuje v řádu stokorun. Výhodou také je, že všechny prodávané šablony na webu MTS mají identickou administraci, a snadno se tak nastavují.

mytheme

Existují však i takové, které sice dobře vypadají, ale jejich nastavení je utrpením. Není nad osobní zkušenost – je dobré proklikat si případné demoverze administrace stránek (pokud je to možné), případně se alespoň podívat do uživatelských hodnocení.

hodnocení

Ověřenou platformou s obřím výběrem šablon jsou poté Envato Market s jejich Theme Forestem. Jedná se o tržiště s WordPress i jinými šablonami a pluginy. Nejedná se o konkrétní vývojáře, nýbrž o internetové tržiště, jakýsi velký e-shop, kde si lze vybrat mezi tisíci různých šablon a rozšíření. Konkrétně jsou velmi populární např. šablony Avada, X Theme či známý Enfold.

Vzhledem k tomu, že jsou na Theme Forest šablony od různých tvůrců, liší se i jejich kvalita a způsob nastavení. Při výběru je tedy opět dobré filtrovat podle popularity a uživatelského hodnocení.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 158