Jak zabránit návštěvníkům v kopírování textů a obrázků WordPress stránek?

Řada uživatelů na internetu neváhá kopírovat a krást cizí obsah. Jak své texty a obrázky chránit a kopírování obsahu na WordPressu co nejvíce ztížit ?


Tvorba unikátního obsahu zabere spoustu času. Texty i obrázky jsou sice chráněné autorským zákonem, ale na internetu se stále najde řada uživatelů, kteří neváhají kopírovat a krást cizí obsah. Řešením může být ochrana obsahu na WordPress stránkách před snadným kopírováním.

Své o kopírování obsahu vědí majitelé firemních stránek, blogů, ale i e-shopů, kde jsou s oblibou kopírovány všechny myslitelné části obsahu. Nezřídka se totiž stává, že konkurenční e-shopy použijí stejný popisek produktu, nebo že se v popisu služeb na webu konkurence objeví vaše věta. Jak kopírování obsahu návštěvníkům stránek na WordPressu co nejvíce ztížit?

wp-ochrana

Nutno podotknout, že existuje řada metod, jak kopírovat obsah stránek. Většina řešení chrání stránky pouze před technicky méně zdatnými uživateli. Tak je to správně, ať se vám to líbí, nebo ne. Pokud totiž chcete zachovat web přístupný návštěvníkům a vyhledávačům, nemůžete načítání obsahu a tím pádem i možnému kopírování zcela zabránit.

Jak zablokovat pravé tlačítko myši a kopírování textu na webu?

Nejjednodušším způsobem, jakým může uživatel na webových stránkách kopírovat obsah, je jeho ukládání přímo v prohlížeči. To lze snadno učinit buďto klávesovými zkratkami, nebo pravým tlačítkem myši. Pokud je tedy návštěvníkem stránek méně technicky zdatný uživatel, zablokováním těchto možností mu poměrně efektivně zabráníte v kopírování obsahu.

Na webových stránkách lze kopírování zabránit několika metodami. Nejčastěji jde o použití JavaScriptu a CSS, často pak o kombinaci několika technik. Aby ochrana byla doopravdy efektivní, je nezbytné kombinovat několik různých přístupů. I proto je dobré sáhnout po pokročilém řešení, jakým je oblíbený bezplatný WordPress plugin WP Content Copy Protection & No Right Click.

  1. Nejprve proveďte instalaci pluginu kliknutím v administraci WordPressu na “Pluginy” > “Instalace pluginů”.
  2. Vyhledejte “WP Content Copy Protection & No Right Click”.
  3. Klikněte na tlačítko “Instalovat” a proveďte aktivaci.
  4. Po aktivaci najdete v menu novou položku “Copy Protection”.
  5. Od momentu aktivace bude váš obsah chráněn a na stránkách nebude možné kliknout pravým tlačítkem myši.

kopirovani-obsahu

Jak bylo zmíněno, plugin kombinuje několik technik a brání tak uživateli ve snaze zkopírovat obsah. Pro dokončení nastavení navštivte v menu sekci „Copy Protection“ a pak „Main Settings“. V té naleznete textové pole, kde můžete upravit text, který se uživateli zobrazí při pokusu o kopírování obsahu.

Plugin mj. blokuje použití kláves CTRL+A, CTRL+C, CTRL+X, CTRL+S, CTRL+P a CTRL+V. V praxi tak nemohou uživatelé ani hromadně tisknout a vybírat vaše texty. Větší kontrolu nad tím, co blokovat a co ne, nabízí placená verze pluginu, pro většinu situací je však dostačující verze zdarma.

 Jak chránit obrázky na stránkách proti stahování?

Podobně jako plugin chrání texty, chrání proti kopírování i obrázky. Pokročilá verze navíc nabízí možnost přidat vodoznaky či agresivněji chránit obrázky jako takové.

alza-vodoznak

Co se v praxi osvědčuje nejvíce je použití vodoznaků. Vodoznak je vlastně takovým razítkem, které do jisté míry znehodnocuje obrázek tak, aby jej nekradla konkurence. Zákazníkovi vodoznaky vadit nemusí, může obrázek dále sdílet a používat jej např. pro sdílení v chatu. O oblíbenosti metody svědčí její použití napříč největšími e-shopy, firemními weby a obsahovými magazíny.

Proč obsah proti kopírování nechránit ?

Pokud vás naštval objev vámi napsaného textu na cizím webu, nutně to ještě neznamená, že byste měli funkci zablokovat všem. Takovou věc je lepší řešit s provozovatelem webu a většinou vám postačí upozorňující e-mail.

V praxi totiž může být přínosné, že návštěvník vašich stránek může nakopírovat část textu či stáhnout obrázek. Jen málokdo tak totiž činí s cílem ukrást vaše dílo. Většina návštěvníků naopak obrázek či text stahuje právě proto, aby jej mohla sdílet s kamarády a partnery například z důvodu nákupního rozhodování. Ano, mohli by sice sdílet pouhý odkaz na danou stránku, ale ruku na srdce, občas je složité odkázat na konkrétní informaci na webové prezentaci a prosté nakopírování textu či stažení obrázku (samozřejmě i s odkazem na stránku jako celek) je ideálním řešením.
Řada uživatelů navíc používá nejrůznější aplikace a rozšíření zlepšující přístupnost stránek (například kvůli poruchám zraku) a blokování kopírování obsahu či klávesových zkratek by takovým uživatelům mohlo způsobit problémy s prohlížením webu.

Article rating

Average rating: 4.7/5

Votes: 106