Nový open source Java klient pro registrační systém FRED a oblíbené identifikátory

7. dubna 2020

Vývojáři ACTIVE 24 připravili nový open source Java klient, který komunikuje s registračním systémem FRED, a při té příležitosti rozšířili možnosti správy oblíbených identifikátorů pro .CZ domény.

Klient je k dispozici na této adrese: https://github.com/novotnyradek/fred-client a Radek Novotný, vedoucí projektu, doplňuje to nejdůležitější: “Protože i my rádi využíváme kvalitní open source projekty pro vlastní potřeby a také FRED je vyvíjen jako open source, využili jsme rádi příležitost vrátit open source komunitě něco zpět”.

Cesta nového JAVA klienta na svět

Pro vývoj jsme využili službu GitHub a sestavovací systém Travis CI. Po dvouměsíční intenzivní práci byla dokončena první verze klienta pro naše potřeby. Klienta vyvíjíme v plné specifikaci, to znamená, že umí zavolat všechny příkazy, které zavolat lze. Mezi nejzajímavější patří registrace domény (podporujeme i ENUM domény) nebo možnosti listování v registru - tato funkce je normálně rozdělená na dva příkazy, v klientovi jsou však tyto příkazy spojeny a vrací výsledky rovnou.

Aby byl klient skutečně použitelný pro další registrátory a registry národních domén (systém FRED je využíván například v Argentině) a byla garantována jeho funkčnost, spojili jsme se s správcem domény .cz, sdružením CZ.NIC, kteří FREDa vyvíjí, a požádali je o nezávislé otestování našeho klienta.

Na společné schůzce jsme vymysleli, jak napojit automatizované testy CZ.NIC na klienta. Od té doby bylo již několik drobných chyb opraveno a proběhla už většina testů. S "posvěcením" sdružení CZ.NIC tak můžeme nabídnout oficiálního Java klienta pro registrační systém FRED.

Oblíbené identifikátory

Tento projekt nám umožnil zároveň připravit nové funkce správy .cz domén našim zákazníkům, novinkou jsou tzv oblíbené identifikátory. O co jde? .CZ domény využívají různé typy identifikátorů - zvlášť potřebujete identifikátor pro kontakt a pro nameservery. Nyní všechny potřebné identifikátory najdete v jedné přehledné tabulce v našem Zákaznickém centru. Do oblíbených identifikátorů umožňujeme vložit také ty, které jsou registrovány u jiných společností. Veřejné údaje identifikátorů zobrazujeme, skryté údaje je možné zobrazit až po odemknutí.