Jak na WordPress

Jak resetovat WordPress? Odinstalujte a nainstalujte WP snadno a rychle
Pokud provozujete testovací stránku a jednou za čas ji potřebujete vrátit do původního nastavení bez jakýchkoliv úprav, tedy do stavu čisté instalace, nemusíte provádět zdlouhavou manuální instalaci WordPressu. Jak resetovat WordPress? 
Jak vyčistit WordPress databázi a zrychlit web
WordPress ke svému fungování hojně využívá databázových záznamů a tabulek. Ty se postupem času mohou zanášet pozůstatky po pluginech, verzemi příspěvků, smazanými komentáři či spamem. To může celý web zpomalit a zvyšovat nároky na hosting. Jak databázi vyčistit?
Jak zabránit návštěvníkům v kopírování textů a obrázků WordPress stránek?
Řada uživatelů na internetu neváhá kopírovat a krást cizí obsah. Jak své texty a obrázky chránit a kopírování obsahu na WordPressu co nejvíce ztížit ?
Jak hromadně upravit texty ve WordPressu?
Jak snadno vyřešit situaci, kdy je zapotřebí upravit vícero textů na různých místech webu? Vyhledat a nahradit konkrétní výrazy napříč webem nemusí zabrat hodiny, poradíme, jak na to.
Jak zaheslovat WordPress stránky
Jak zaheslovat obsah celých stránek či jejich částí? Ve WordPressu lze obsah uzamknout snadno a rychle díky integrované funkci a nastavit si můžete i heslo pro přístup k celému webu. Jak na to?
Jak aktualizovat WordPress pluginy? Bezpečně, automaticky i ze ZIP souboru
Pravidelná aktualizace pluginů je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro zabezpečení WordPress stránek udělat. Jak nejlépe aktualizovat WordPress pluginy, proč není automatická aktualizace vždy tou nejlepší volbou a jak aktualizovat pluginy ze .ZIP souboru?
 
WordPress bez šablony: Jak vytvořit webovou stránku za využití builderů?
Většina webů postavených na WordPressu vzniká nainstalováním redakčního systému a následnou implementací zakoupené, stažené či na míru naprogramované šablony. To ale nemusí být konec a pokud chce majitel web dále rozvíjet, čeká na něj spousta práce.
AMP na WordPressu: Jak funguje a jak díky němu výrazně zrychlíte stránky?
Ačkoliv to již dávno není pravda, existuje řada zájemců o webové stránky a uživatelů, kteří si myslí, že je WordPress pomalý. Mnohdy mají zkušenost se špatně optimalizovanými weby, často na nekvalitním hostingu. WordPress sám o sobě totiž pomalý není, problémem jsou ve většině případů pouze špatně připravené šablony, pluginy a pomalé sdílené hostingy.
Jak nastavit přesměrování stránky na WordPressu
Jak přesměrovat odkaz v rámci WordPress webu v případě, že dojde ke smazání, nebo úpravě URL adresy některé ze stránek? Nejlepším řešením, které nemá negativní dopady na umístění ve vyhledávačích, je správné přesměrování. Jak na něj?
Jak na SPAM ve WordPressu? Ochraňte komentáře i formuláře
Provozujete web s formulářem ve stylu Contact Form 7 a tradiční WordPress diskuzí? Pokud svou stránku nebudete chránit, roboti rozesílající nevyžádané zprávy a reklamy si vás brzy najdou. Spolehlivé řešení existuje a navíc je zcela zdarma. Jak se zbavit spamu na WordPress stránkách?
Co je to Akismet a jak antispamové řešení aktivovat?
Spam umí na WordPress stránkách pořádně potrápit. Naštěstí existují efektivní řešení, která vám pomohou se ho zbavit. Jedním z nich je plugin Akismet. Ten patří do dvojice pluginů, které jsou dostupné hned po čerstvé instalaci WordPressu. Co Akismet umí a jak ho zdarma aktivovat?
Jak zrychlit pomalou administraci WordPressu?
Rychlost webových stránek je často skloňované téma. Jednou věcí je rychlost části, kterou vidí uživatel v tzv. frontendu. Druhou je ta, skrze kterou můžeme my, majitelé a správci stránek upravovat jejich obsah a měnit je. Obě mohou být vlivem různého množství faktorů pomalejší a chovat se nestandardně. V článku si ukážeme, jak můžete administraci WordPressu zrychlit a čím může být její zpomalení nejčastěji způsobeno.
Jak zobrazit jiné menu na různých stránkách WordPress webu?
Navigační menu na WordPress stránkách nemusí být statickým prvkem. I bez znalostí programování lze zařídit, aby se měnilo podle chování uživatele. Přihlášení uživatelé tak mohou mít zobrazené jiné menu, než ti odhlášení. Jak na to a jak zobrazit různá menu na různých stránkách jednoho webu?  
Jak přeložit šablonu a pluginy na WordPress webu?
Jak přeložit nejrůznější krátké texty a označení kategorií, které v šabloně webových stránek zanechali přímo její tvůrci? V návodu si ukážeme, jak si poradit s překladem šablon i pluginů na webových stránkách s WordPressem.
Jak opravit české znaky na webu s WordPressem v Internet Exploreru?
Chybné zobrazení českých znaků při použití externích fontů z Google Fonts je často spojeno s uživateli prohlížeče Internet Explorer. Jak chybu na WordPress stránkách opravit bez nutnosti měnit použité fonty a jak načítat fonty z Google lokálně?
Jak na instalaci a základní nastavení WordPressu
Vytvořit web ve WordPressu zvládnou hravě i začátečníci. Systém je intuitivní, jednoduchý a kompletně v češtině, takže se v něm stránky tvoří jedna radost. Poradíme vám, jak WordPress nainstalovat i na co se podívat v nastavení.
Jak vložit mapy na webové stránky? Návod pro Mapy Google i Mapy.cz
Kontakty na webových stránkách se jen zřídka obejdou bez vložených map. Jak vložit mapy do WordPress stránek snadno a zdarma?
Jak vložit PDF dokument na WordPress stránky?
Jak vložit PDF do stránek tak, aby se z něj stala interaktivní součást webu? Ukažte zákazníkům a klientům důležité informace i bez toho, aby museli soubory stahovat.
Jak zabezpečit WordPress a ochránit jej před útočníky?
Redakční systém WordPress stojí za více než 30 % všech webových stránek na internetu. Díky své oblíbenosti se tak stává častým cílem individualizovaných i globálních útoků, které se snaží využít napadené weby k dalšímu šíření hrozeb či vlastnímu výdělku. Jak se proti útokům efektivně bránit?
 
Jak vytvářet a vkládat tabulky ve WordPressu
Základní obsahový editor redakčního systému WordPress nabízí spoustu funkcí, tvorbu tabulek ale tvůrci vynechali. Kdo nechce vytvářet tabulky skrze kódování v HTML, může si pomoci šikovnými pluginy, které jsou navíc zdarma.
Jak vytvořit vlastní velikosti obrázků a jejich ořezů ve WordPressu?
WordPress ve své základní instalaci generuje náhledové obrázky v přednastavených velikostech a podle nastavení v šabloně, což pro některé situace nemusí být dostačující. Pokud na webu pravidelně využíváte obrázky v určitých rozměrech, je lepší jejich generování automatizovat a vyhnout se tak zdlouhavému ořezu v editoru na PC. Jak postupovat, pokud chcete automatizovat generování ořezů a náhledů jednotlivých obrázků?
 
Jak nastavit HTTPS (SSL) u WordPressu
Zabezpečená komunikace mezi webovým serverem a koncovými uživateli se stává standardem, který není radno přehlížet. Zásadní vliv má vedle samotné bezpečnosti také na důvěryhodnost webu ze strany návštěvníků a ovlivňuje i hodnocení vyhledávačů. Jak správně nastavit HTTPS (SSL) na WordPress stránkách?
Jak upravit přihlašovací stránku WordPressu a vložit na ni vlastní logo?
Pokud jste si úspěšně nainstalovali redakční systém a vytvořili WordPress stránky, možná byste chtěli upravit i detaily, které na první pohled návštěvníci vašeho webu nevidí. Vidí je však vaši klienti, nebo administrátoři obsahu webu, pro které může každý drobný detail hrát důležitou roli.
Jak změnit URL adresu přihlašovací stránky ve WordPressu, a zlepšit tak zabezpečení webu?
Změna adresy přihlašovací stránky není pouze kosmetická věc. Drobná úprava dokáže váš web efektivně uchránit před mnohými útočníky a roboty, kteří se snaží hrubou silou prolomit zabezpečení vašich stránek.
Jak zobrazit reklamy a seznam příbuzných článků na WordPressu s Google Matched Content?
Návštěvníci blogů a dalších obsahových stránek často využívají prvků ve stylu bloků zobrazujících „Odpovídající obsah“. Tyto seznamy kontextově příbuzného obsahu mimo přehlednosti stránek také zvyšují čas, který uživatelé stráví na stránce a pokud se správně využijí, mohou být ideálním místem pro umístění reklamních sdělení.
Jak zabezpečit WordPress bez pluginů, jen s pomocí .htaccess souboru
Tipů a triků na zabezpečení WordPressu je spousta. Většina z nich zahrnuje instalaci bezpečnostních pluginů třetích stran. Pokud však plugin instalovat nechcete, můžete vyzkoušet jednoduché nastavení s pomocí souboru .htaccess.
Pluginy pro WordPress: k čemu jsou a 4 pluginy zdarma, které musíte mít
WordPress je díky rozšiřujícím modulům úžasně tvárný. S několika málo pluginy můžete přidat ke svým stránkám mnoho šikovných funkcí. Poradíme vám, jak na to i jak najít ty nejlepší.
WordPress šablony a jak je používat
Vizuální stránka každého webu je z velké části ovlivněna právě šablonou. Přečtěte si, kde si ji můžete zdarma stáhnout a jak ji poté nainstalujete.
WordPress widgety: k čemu slouží a jak s nimi pracovat?
Widgety vám rozšíří WordPress o nové funkcionality. Co to přesně znamená a jak toho docílit? Vše se dozvíte v našem článku.
SEO WordPressu aneb začínáme s optimalizací pro vyhledávače
Chcete, aby vás lidé na internetu našli? Pak byste při tvorbě stránek měli myslet i na vyhledávače. Pokud pro ně obsah webu optimalizujete, můžete na stránky přivést i několikanásobně více lidí. A nebojte, není to nic složitého. Základní úpravy zvládnete sami, i když vám zkratka SEO nic neříká.
Jak zrychlit WordPress? Pomůže cache i lepší komprese obrázků
Podle výzkumů jsou rychlejší webové stránky navštěvovanější a jejich uživatelé spokojenější. Na rychlost načítání dnes navíc nahlíží i samotné vyhledávače v čele s Googlem. Jak tedy zrychlit CMS WordPress bez programování, ideálně v několika jednoduchých krocích?
Jak správně nasadit analytické nástroje a měřit návštěvnost ve WordPressu?
Tvorbou webových stránek proces nekončí. Když už vše zdárně funguje, je třeba také zjistit, jak si web stojí a kolik návštěvníků na něj skutečně chodí. K tomu poslouží nejrůznější analytické nástroje, které je nezbytné do redakčního systému zaimplementovat.
Ikona stránek favicon.ico – malý obrázek, který nesmí chybět na žádném webu
Malá ikonka je v prostředí internetu mnohem důležitější, než se může na první pohled zdát. Potkáte ji v okně prohlížeče, v záložkách, ve vyhledávání, v historii prohlížeče a tím výčet zdaleka nekončí. K čemu je ikona stránky dobrá, jak ji vytvořit a nasadit na web? Vše se dozvíte v našem článku.
WordPress shortcody – jak je vložit do stránky a obohatit jimi obsah?
Zajímá vás, jak vložit do článku a stránek na webu grafy, videa, galerie, tlačítka a spoustu dalšího? Shortcody přidávají do obsahu nové funkce a výrazně vám usnadní práci. Poradíme vám, jak je ve WordPressu využít.
Jak přidat video do WordPress stránek a příspěvků?
Hosting pro WordPressNávštěvníci stránek čtou čím dál méně a přesouvají svou pozornost k vizuálním formátům. Je tedy dobré obsah svých stránek obohatit o nějaké to video, které jejich návštěvu zpříjemní a rychleji předá klíčovou myšlenku.
Jak nahradit WordPress vyhledávání vlastním Google vyhledávačem?
Nevyhovuje vám základní vyhledávání ve WordPressu? Pokud jste si zvykli na přesnost výsledků z Google, není se čemu divit. Vyhledávání redakčního systému je přece jen jednodušší, a ne vždy poskytuje dostatečně přesné výsledky. Google však během chvíle můžete mít i na svých WordPress stránkách. Jak na to?
Jak automaticky sdílet příspěvky z WordPressu na sociální sítě?
Sdílení aktuálních článků a příspěvků na sociálních sítích je dnes prakticky nezbytností. Návštěvnost proudící ze stránek typu Facebook a Twitter je nezanedbatelná a mnohé projekty na ní staví svou existenci. Fanoušci a odběratelé navíc čekají na aktuality, které se k nim touto cestou jednoduše dostanou a oni je tak nemusejí hledat jinde.
Jak ve WordPressu vytvářet kontaktní formuláře odesílající e-maily?
Návštěvníci stránek by neměli být jen pasivními konzumenty obsahu. Často je cílem webu prodat či získat kontakt na potenciální zákazníky. Jaké řešení pro kontaktní formuláře ve WordPressu využít a jak s nimi pracovat?
Jak snadno přesunout WordPress stránky na nový hosting, nebo jinou doménu?
Častý důvod, proč si lidé platí nevyhovující či předražené hostingové balíčky po dlouhé roky je ten, že si neví rady s migrací svého webu. Komplexní redakční systémy složené z tisíců souborů a databází, se zdají být příliš složité pro přesun. Dnes si ukážeme, jak přesunout celé WordPress stránky na nový hosting či doménu snadno a bez nutnosti složitého nastavování.
RSS ve WordPressu – jaké jsou adresy a jak vše správně nastavit
RSS je zkratka pro tzv. Really Simple Syndication. Jednoduchá technologie znamenala doslova revoluci v konzumaci obsahu. Umožnila lidem získat upozornění na nejnovější zprávy a články z jejich oblíbených webů bez nutnosti je přímo navštívit.
Jak vytvořit vícejazyčnou stránku ve WordPressu?
Provozujete stránky, které navštěvují lidé z celého světa? Možná byste jim rádi připravili obsah na míru, ale nechcete míchat vícero jazyků do struktury jednoho webu. Přestože na podobnou situaci WordPress sám o sobě nemyslí, díky pluginům jej můžete naučit „mluvit“ hned několika jazyky.
Jak vytvořit e-shop na WordPressu zdarma 1#: Instalace WooCommerce a výběr šablony
WordPress se jakožto redakční systém hodí pro nejrůznější druhy webových stránek. Vedle tradičních obsahových portálů a firemních stránek nalezneme bezpočet e-shopů, které staví právě na nejrozšířenějším CMS současnosti. Jak udělat z WordPressu e-shop a kde pro něj sehnat šablonu?
Jak vypnout WordPress komentáře, nebo je nahradit lepšími?
Integrované komentáře ve WordPressu poskytují základní funkce a pro jednoduché stránky jsou většinou plně postačující. Velkou parádu s nimi ale neuděláte. Naštěstí však není problém nahradit je pokročilejšími alternativami, které umožní snadno měnit vzhled diskuze, přidají uživatelské hlasování či doplní přihlášení skrze sociální sítě.
Jak změnit náhled WordPress příspěvku na Facebooku a Twitteru?
Jde o věc, na kterou se často zapomíná, ale přitom je pro viditelnost a sdílení webu velice důležitá. Odlište se od ostatních uživatelů a naučte se, jak jednoduše změnit obrázek a text, který se ukáže při sdílení příspěvku na sociálních sítích, ať už na Facebooku nebo Twitteru.
Kde najít kvalitní bezplatné šablony pro WordPress?
Jedním z prvních kroků při stavbě WordPress webu je nalezení vhodné šablony, vzoru, na kterém budete web stavět. Ačkoli existuje mnoho propracovaných placených šablon, lze zdarma nalézt i opravdu kvalitní kusy. Víte, kde je hledat?
Nejlepší profesionální šablony pro WordPress - jak vybírat a kde je koupit?
Redakční systém WordPress nabízí bezpočet bezplatných šablon a rozšíření. Pokud však od svých stránek očekáváte něco víc a nechcete si nechat vytvářet šablonu na míru u programátora, pravděpodobně dříve či později budete zvažovat koupi placené šablony. Placené šablony navíc většinou nejsou nijak drahé, snáze se nastavují a jejich tvůrci rádi pomohou s případnými úpravami. Jakou profesionální šablonu vybrat, které mají opravdu jednoduché nastavení a jak při výběru placených šablon neprohloupit?
Jak optimalizovat WordPress stránky? Zmenšete stránku i počet načítaných souborů
V článku Jak zrychlit WordPress jsme si ukázali efektivní způsoby, jak výrazně zrychlit načítání stránek postavených na WordPressu. Optimalizace stránek ale může mít i jiné podoby a pokud se vám web zdá stále pomalý, existuje skvělé řešení, které nevyžaduje schopnosti programátora a výrazně urychlí váš web nejen v očích návštěvníků, ale i vyhledávačů.
Jak na automatickou zálohu WordPressu? Připravte stránky na napadení útočníky i živelnou pohromu
Zálohování dat je nezbytností. Jak zálohovat webové stránky a mít tak připravenou zálohu pro případ nouze? Ztráta celého webu by pro mnohé provozovatele byla likvidační, a přesto má kompletní zálohu svých stránek ve vlastních rukou jen málokdo. Zálohovat lze naštěstí WordPress jednoduše a zdarma.