Jak zobrazit reklamy a seznam příbuzných článků na WordPressu s Google Matched Content?

Návštěvníci blogů a dalších obsahových stránek často využívají prvků ve stylu bloků zobrazujících „Odpovídající obsah“. Tyto seznamy kontextově příbuzného obsahu mimo přehlednosti stránek také zvyšují čas, který uživatelé stráví na stránce a pokud se správně využijí, mohou být ideálním místem pro umístění reklamních sdělení.

Co je to Google Odpovídající obsah AdSense Matched Content?

Systém Google Adsense je místem, kde můžete monetizovat návštěvnost svého webu. Stačí se zaregistrovat, vygenerovat bannery a umístit je na web. Pak už může váš web rovnou vydělávat – záleží jen na tom, jak zajímavý obsah na stránkách máte a jaká je jejich návštěvnost.

Matched Content (v češtině Odpovídající obsah) je novým druhem reklamního prvku, který Google v rámci AdSense představil. Novinka prohledá obsah vašeho webu a vytvoří z něj přehled s příbuznými články. Jednotka může fungovat bez reklamních sdělení, tedy čistě jako poutač příbuzného obsahu, nebo tak, že do obsahu zamíchá reklamy, které na první pohled jako reklamy nevypadají. Vy tak můžete zároveň poutat příbuzné články a současně s tím vydělávat na reklamách.

matched ukázka

U prvku lze upravovat vzhled a je plně responzivní – bez problémů funguje na mobilních i desktopových verzích stránek.

Jaké to má výhody?

 • Pluginy a widgety pro zobrazování příbuzného obsahu běžně zatěžují server mnoha požadavky a při vyšší návštěvnosti (a špatném nastavení) mohou web zpomalovat. Matched Content oproti tomu zatěžuje čistě servery Googlu a sníží tak zátěž na váš server či hosting.
 • Google využívá propracovanější algoritmy pro zobrazování příbuzného obsahu.
 • Můžete zároveň vydělávat a pomáhat uživatelům. 

matched nastaveni

Jaké jsou nevýhody?

 • Google vám neumožní větší zásahy do vzhledu prvku. To se může v budoucnu změnit, zatím to však berme jako nevýhodu.
 • Není možné zvolit, jaký obsah chcete poutat (občas se v příbuzném obsahu objeví i archivy a kategorie).
 • Logo Google v hlavičce nejde odstranit.

 nastaveni

Jak přidat AdSense Odpovídající obsah do WordPress stránek?

Nejprve je nutné, abyste se zaregistrovali do programu Google AdSense. Nová funkce se objeví v nastavení AdSense pouze u stránek, které mají dostatečnou návštěvnost.

 1. V levém menu Google AdSense klikněte na položku „Reklamní jednotky“ > „Nová reklamní jednotka“. Zde v přehledu vyberte „Odpovídající obsah“.matched
 2. Prvek můžete upravit, vybrat si, zda jej budete využívat k zobrazování reklam, a následně stačí vše uložit. Zobrazí se kód pro nasazení na web.
 3. V nastavení WordPress stránky přejděte do nastavení vzhledu a vyberte „Widgety“.
 4. Vytvořte nový HTML widget a vložte do něj kód reklamy.html
 5. Vyberte vhodnou pozici ve stránce, ideálně pod články (ukázka zobrazení pod článkem), případně zkuste pravý sloupec a zvolte uložit.
 6. Nyní by se reklamy typu „Odpovídající obsah“ měly začít zobrazovat na vašem webu. 

ukazka matched

Další možností je vložit reklamní kód na místa v kódu manuálně, případně můžete využít specializovaných pluginů, jako je „Ad Inserter“.

Reklamní formát Matched Content je vhodný pro všechny, kteří chtějí vydělávat na svém obsahu a nechtějí zatěžovat uživatele nevzhlednými bannery. Stejně tak nabízí zajímavou alternativu k pluginům pro poutání příbuzného obsahu.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.6/5

Počet hlasů: 142