Jak zobrazit jiné menu na různých stránkách WordPress webu?

Navigační menu na WordPress stránkách nemusí být statickým prvkem. I bez znalostí programování lze zařídit, aby se měnilo podle chování uživatele. Přihlášení uživatelé tak mohou mít zobrazené jiné menu, než ti odhlášení. Jak na to a jak zobrazit různá menu na různých stránkách jednoho webu?  

Změnu menu v závislosti na konkrétním uživateli či konkrétní stránce není jednoduché naprogramovat. Díky šikovným rozšířením redakčního systému WordPress však znalost programování není potřeba. V článku si ukážeme, jak vytvářet dynamická menu ve WordPressu a jak s nimi pracovat.

V jakých situacích je vhodné na webu zobrazovat rozdílná menu?

Pokud se na stránkách nachází možnost přihlašování a registrace, dává smysl uživatelům zobrazit relevantní informace v menu v závislosti na tom, zda jsou či nejsou přihlášeni. Přihlášený uživatel již nepotřebuje vidět tlačítko “Registrovat” a naopak. Podobně nedává smysl zobrazovat odkaz do editace profilu někomu, kdo jej ještě ani nemá vytvořený.

ruzna menu

Stejně tak může být na určitých stránkách webu přínosem zobrazení rozdílných informací v menu. Snáze tak můžete uživatele navést na správné místo stránek a pomoci mu s řešením problému či dokončením transakce.

Jak ve WordPressu zobrazovat jiné menu v různých situacích a na různých stránkách?

Šikovné rozšíření Different Menu in Different Pages – Control Menu Visibility pro WordPress dokáže zdarma posunout práci s menu na novou úroveň. Dokáže totiž snadno vytvářet podmínky pro zobrazování různých menu pro konkrétní stránky, URL, kategorie či dokonce uživatele.

ruzna-menu-2

Jak nainstalovat rozšíření:

  1. V administraci WordPressu klikněte v levém sloupci na „Pluginy“ > „Instalace pluginů“.
  2. Do pole vyhledávání zadejte „Different Menu in Different Pages“.
  3. Klikněte na „Instalovat“.
  4. Následně plugin aktivujte kliknutím na „Aktivovat“.
  5. Poté přejděte do záložky “Nastavení” > “Different Menus”.

Po instalaci a otevření nastavení se vám otevře jednoduchá stránka, na které můžete kliknutím na tlačítko “Add Different Menu” ovlivnit, jaká menu se budou na webu v určitých situacích zobrazovat kliknutím na “Setup”. Podmínky lze kombinovat a nastavovat podle konkrétních stránek, kategorií, příspěvků, štítků, uživatelských rolí či přihlášení/nepřihlášení uživatele.

different-menus

Plugin umožňuje nastavovat také rozdílná menu podle lokality, ze které uživatel pochází, či podle konkrétního zařízení v závislosti na platformě. Zde se ale jedná o velmi specifické funkce, za které si tvůrci pluginu nechají zaplatit.

conditions

Jak menu vytvořit?

Aby mohlo dojít k nastavení různých menu na různých stránkách, musíte si jednotlivá menu nejprve vytvořit. Vytváření menu provedete standardně v rozhraní WordPressu v části “Vzhled” > “Menu”. Zde můžete vytvářet nová menu či kliknutím na “Duplicate Menus” urychlit celý proces a pouze upravit rozdílné položky.

Plugin skvěle plní to, pro co byl stvořen a umožní vám vytvářet komplexní strukturu menu. I v bezplatné verzi navíc nabízí funkce, které mu může závidět většina placených řešení.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.7/5

Počet hlasů: 101