WordPress bez šablony: Jak vytvořit webovou stránku za využití builderů?

Jak přesměrovat odkaz v rámci WordPress webu v případě, že dojde ke smazání nebo úpravě URL adresy některé ze stránek? Nejlepším řešením, které nemá negativní dopady na umístění ve vyhledávačích, je správné přesměrování. Jak na něj?

Pokud provozujete webové stránky, měli byste dbát na to, aby v ideálním případě nedocházelo ke změně URL jednotlivých podstránek. Pokud stránku smažete, měli byste zařídit adekvátní přesměrování na stránku nejvíce odpovídající té smazané. To samé platí i v případě, že dojde pouze ke změně URL. Jak přesměrování vyřešit bez složitého nastavování a jak to dělat správně?

elementor-demos

Tvorba webu bez znalosti programování

Většina webů postavených na WordPressu vzniká nainstalováním redakčního systému a následnou implementací zakoupené, stažené či na míru naprogramované šablony. To ale nemusí být konec a pokud chce majitel web dále rozvíjet, čeká na něj spousta práce.

WordPress šablony jako takové, ačkoliv jsou nezbytnou součástí WordPressu, většinou nabízí poměrně strohé možnosti úprav a pro konkrétnější změnu designu se bez práce programátora neobejdete. Možným řešením je použití zmíněných builderů, které v kombinaci s kompatibilní šablonou či základní šablonou builderu umožní s webem dále pracovat a přidávat nové elementy či designové prvky bez nutnosti programování.

Tvorba webu bez znalosti programování

Strašákem mnoha uživatelů je myšlenka, že budou muset hodiny koukat do zdrojového kódu a až poté si, pokud se nic nepokazí, budou moci spustit vlastní blog. WordPress se díky masivnímu rozšíření těší rozsáhlé komunitě, která přichází s řadou inovativních řešení.

Právě buildery vznikly jako jakási nadstavba nad šablonami. Jedná se o pluginy, které umožňují upravovat podobu stránek a jejich obsah z grafického a uživatelsky přívětivého rozhraní. Velmi zjednodušeně si uživatel nakliká, co chce upravit a uloží podobně, jako kdyby editoval prezentaci v PowerPointu. Častokrát tak tvůrci šablon spolupracují právě s tvůrci některého z builderů tak, aby byla výsledná šablona upravitelná a zákazník tak mohl snadno dosáhnout kýžených výsledků.

K nejlepším a nejpoužívanějším builderům určitě patří Elementor, Divi, Visual Composer, Oxygen, Brizi, Beaver Builder a dostupná je i řada dalších.

Návrh webových stránek by neměl být jen o náhodném naklikání prvků na web či zakoupení první šablony, která se nám líbí. Tvorbě by měla předcházet důkladná rešerše, práce s grafickou identitou a následně několik dalších kroků jako je tvorba wireframu a implementace pokročilých funkcí,“ zmiňuje k problematice Lukáš Voříšek, odborník na WordPress. Zapomenout byste neměli ani na SEO či třeba optimalizaci rychlosti stránek.

Buildery jsou však elegantní cestou, díky níž stránky dokáže upravit i méně zdatný uživatel. A jaký builder tedy zvolit? Pokud již používáte kompatibilní šablonu, u které kompatibilitu s některým z builderů tvůrci zmiňují, neváhejte vyzkoušet jimi doporučovaný plugin. Nejčastěji jde právě o Elementor, Divi a zmíněný Visual Composer.

Elementor builder: Špičkový plugin zdarma i za peníze

Elementor je k dispozici ve dvojici verzí. První je zdarma a stáhnete ji snadno přímo ze stránky instalace pluginů ve WordPress administraci. Její používání je velmi intuitivní a jakmile se s pluginem naučíte, dokážete systémem drag and drop velmi rychle vytvářet spoustu zajímavých prvků a stránek. Díky rozsáhlé komunitě je pro Elementor dostupná řada rozšíření a díky podpoře Advanced Custom Fields lze vytvářet velmi propracované projekty.

elementor-ukazka

Verze Pro není vždy nutná, ale pokud to s tvorbou a rozšiřováním webových stránek myslíte vážně, pravděpodobně se postupně dopracujete i k přechodu na placenou verzi Pro. Jedná se o řešení, na kterém vzniká řada profesionálních stránek. Pochválit lze i přístup tvůrců pluginu k tvorbě návodů a dalšího užitečného materiálu, díky čemuž se s ním může naučit každý.

Visual Composer: Povedená klasika

Jedním z nejrozšířenějších pluginů, který má dlouhou historii a umožňuje tvorbu a úpravu designu webových stránek na WordPressu, je právě Visual Composer. Podobně jako Elementor se může pochlubit verzí zdarma i rozšířenou placenou verzí s funkcemi navíc. Doinstalovat lze řadu užitečných rozšíření a skvělé je také velké množství tvůrců kompatibilních šablon.

visual-composer-ukazka

Divi: Sázka na jednoduchost

Divi je oblíbený právě pro svou jednoduchost a uživatelskou přívětivost. Během několika kliknutí dokážete vytvářet atraktivně vypadající struktury a podobně jako v případě Elementoru a Visual Builderu můžete i u Divi sáhnout po předpřipravených prvcích, které si následně upravíte na míru. Nevýhodou je fakt, že se jedná o placený plugin a neexistuje bezplatná verze. Za rok vás licence vyjde přibližně na 2 000 Kč.

divi-builder-ukazka

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 4