Jak vložit PDF dokument na WordPress stránky?

Jak vložit PDF do stránek tak, aby se z něj stala interaktivní součást webu? Ukažte zákazníkům a klientům důležité informace i bez toho, aby museli soubory stahovat.

PDF je nejčastějším formátem pro nejrůznější formuláře a oficiální dokumenty. Jedná se o univerzální souborový formát, který dnes otevře prakticky jakýkoliv operační systém a zařízení. I proto je často najdeme ke stažení na webových stránkách. Jak ale dokument vložit do webových stránek tak, aby se rovnou zobrazil a šlo v něm na stránce listovat?

 pdf

Nejčastější postup, na který můžete narazit, je vložení odkazu pro stažení PDF dokumentu do stránek. To je ale z mnoha důvodů nepraktické a odborníci na UX to příliš nedoporučují. Pokud se totiž jedná o důležité informace, měl by je návštěvník na stránce vidět i bez nutnosti stahovat a otevírat soubor.

Vložte PDF do stránek podobně jako obrázky

WordPress v základu nedokáže vkládat PDF do stránky podobně jako obrázky a videa. Aby to bylo možné, je nutné sáhnout po šikovném pluginu zdarma.

Díky pluginu je možné PDF nahrát na web běžnou cestou skrze správce médií a následně jej vložit do stránky stejně jako obrázek. Dokument se následně přizpůsobí designu stránek a zobrazí v prohlížeči podobném zjednodušenému Adobe Readeru. Díky tomu je možné nejen přeskakovat mezi jednotlivými stránkami, ale také využívat funkce jako přiblížení lupou (zoom).

pdf vložení

Plugin využívá vkládání skrze JavaScript, a dokument tak není na stránce vložen žádným iframem či externí službou. Soubor je uložený na vašem hostingu a z něj se i zobrazuje. Automatické přizpůsobení zajistí, že se vám vložením nerozpadne stránka a velikost se správně přizpůsobí i na mobilních zařízeních.

PDF Embedder naučí WordPress pracovat s PDF

Bezplatný plugin se těší nejlepšímu hodnocení mezi nejrůznějšími PDF Embeddery. Používají jej stovky tisíc stránek a aktivně probíhá i další vývoj. Podpora nejnovějších verzí WordPressu je tak garantována.

PDF Embedder můžete nainstalovat skrze správce pluginů v redakčním systému WordPress:

  1. V administraci WordPressu klikněte v levém sloupci na „Pluginy“ > „Instalace pluginů“
  2. Do pole vyhledávání zadejte „PDF Embedder“
  3. Klikněte na „Instalovat“
  4. Následně plugin aktivujte kliknutím na „Aktivovat“

pdf nahrávání

Jak vložit PDF do stránky?

Po úspěšné instalaci je již přidání do stránky jednoduché. U stránek a příspěvků stačí kliknout na „Mediální soubory“ a nahrát PDF. Následně klikněte na „Vložit do příspěvku“. Do příspěvku se vloží shortcode v následujícím formátu:

[pdf-embedder url="https://urlvasehowebu.cz/wp-content/uploads/2019/03/xxx.pdf"]

Po uložení se místo kódu zobrazí vložené PDF. Po najetí myší uvidíte ovládací prvky a budete mít možnost otáčet stránky či je přibližovat.

pdf url

V nastavení pluginu je možné zvolit, zda bude zobrazováno poděkování autorům, zda budou ovládací prvky zobrazeny nahoře či dole apod. Ukázku použití pluginu můžete spatřit např. na kontaktní stránce magazínu inSmart.cz.

Placená verze pluginu navíc přidává možnost klikat na odkazy v PDF dokumentu a stahovat soubor skrze tlačítko. To lze nahradit starým dobrým přidáním odkazu na PDF do webu.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 144