Jak vložit mapy na webové stránky? Návod pro Mapy Google i Mapy.cz

Kontakty na webových stránkách se jen zřídka obejdou bez vložených map. Jak vložit mapy do WordPress stránek snadno a zdarma?

Google v polovině roku 2018 omezil využití svých map pro všechny, kdo k nim přistupovali přes API. Setkat se dodnes můžeme s weby, kde mapa nefunguje a zobrazuje pouze chybové hlášení. Oprava je přitom jednoduchá a stačí pouze změnit způsob, jakým je mapa do webu vkládána.

Pokud jste pro vložení map do svého WordPress webu využili některý z pluginů, je zde velká šance, že využíváte právě API přístup. Ten je limitovaný, a pokud vidíte na stránkách místo zobrazení lokality chybovou hlášku, měli byste vše co nejdříve opravit.

Nahraďte API za iframe

Pokud z vědomých důvodů doopravdy nepotřebujete využívat API klíče k přístupu k mapám, je snadnější neomezenou cestou vložit mapu do stránky jako tzv. iframe. Jednoduše řečeno jde o zobrazení obsahu externí stránky přímo ve vašem webu. V tomto případě jde tedy o mapu vloženou do webových stránek.

Jak vytvořit kód pro vložení Google Map na web?

 1. Otevřete stránku google.com/maps
 2. Vyhledejte požadovanou adresu či záznam v mapách.
 3. Klikněte v levém okně na „Sdílet“.
 4. Vyberte „Vložení mapy“.
 5. Upravte mapu dle libosti a následně zobrazený kód vložte do stránek.

maps-insertion

Jak vložit kód pro mapy do WordPress stránek?

 1. Otevřete konkrétní stránku či příspěvek.
 2. Klikněte na „Upravit“.
 3. Přepněte editor do HTML v pravém horním rohu.
 4. Vložte kód na místo, kde se má mapa zobrazit.
 5. Uložte stránku či příspěvek.

maps

Mapu je možné také vložit buďto přímo do šablony, nebo podobným přístupem skrze widget, pokud byste ji chtěli mít v patičce nebo pravém sloupci.

Jak vložit na web Mapy.cz?

Mapy od Seznamu mohou být pro české firmy a lokality na našem územím vhodnějším řešením. Seznam hodně zapracoval na kvalitě svých turistických map i navigace, a pokud byste chtěli raději využít české řešení, je postup podobný Google Mapám.

 1. Otevřete stránku mapy.cz.
 2. Vyhledejte požadovanou adresu či záznam v mapách.
 3. Dole na stránce najděte nenápadné šedivé tlačítko „Nástroje“.
 4. Zde vyberte položku „Vložit mapu do vlastních stránek“.
 5. Zkopírujte zobrazený zdrojový kód a vložte jej do stránek na místo, kde chcete mapu zobrazit.

maps 1

Jak využívat Google Mapy s API klíčem i nadále zdarma?

Implementace mapy s API klíčem nově vyžaduje zadání platební metody do stávajícího či nového účtu. Google zpoplatněním mapového API cílil především na velké služby. Pro běžné použití tak připravil způsob, jak získat každý měsíc 200 dolarů v kreditu na mapy. Pokud máte stránku, která má vyšší návštěvnost než 14 000 zobrazení měsíčně, nemusel by kredit stačit. Případně koukněte do ceníku Google Map, zda se do bezplatného limitu vejdete.

Změnu nastavení Google Maps API a vytvoření nového účtu můžete provést snadno skrze oficiální portál. Pokud už API máte z minulosti, transformaci provedete online během několika kliknutí.

Vložte mapy do WordPress stránky díky šikovnému pluginu

Změny na Google neznamenají, že by rozšíření do WordPressu již nefungovala. Na ně změna vliv neměla. Připravili jsme proto pro vás tip na šikovný plugin. Ten vedle Google Maps API podporuje také Leaflet API. Jedná se o alternativu s větším počtem bezplatných použití.

mappress

MapPress Maps toho zdarma nabídne hodně

Plugin je ke stažení zdarma z oficiálního katalogu aplikací. MapPress Maps můžete nainstalovat skrze správce pluginů redakčním systému WordPress:

 1. V administraci WordPressu klikněte v levém sloupci na „Pluginy“ > „Instalace pluginů“.
 2. Do pole vyhledávání zadejte „MapPress Maps“.
 3. Klikněte na „Instalovat“.
 4. Následně plugin aktivujte kliknutím na „Aktivovat“.

Plugin toho v bezplatné verzi umí opravdu hodně. Nastavit si můžete různé zobrazení bodů na mapě, podporuje Street view i multisite portály. Pokud byste hledali další alternativy, vyzkoušejte např. oblíbený WP Google Maps, který umožní i vkládání designově zajímavějších map.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.6/5

Počet hlasů: 141