Jak resetovat WordPress? Odinstalujte a nainstalujte WP snadno a rychle

Pokud provozujete testovací stránku a jednou za čas ji potřebujete vrátit do původního nastavení bez jakýchkoliv úprav, tedy do stavu čisté instalace, nemusíte provádět zdlouhavou manuální instalaci WordPressu. Jak resetovat WordPress? 

Na úvod je nutné zmínit – nepleťme si restart a reset. Při restartu, který lze provést např. na straně serveru, dojde pouze k vypnutí a opětovnému zapnutí systému beze změn. Naproti tomu reset provede smazání dat a vrátí instalaci do výchozího stavu. Myslete na to, než se do resetu WordPressu pustíte.

Níže popsaný postup se také liší od funkce „Přeinstalovat WordPress“, která je součástí CMS jako takového. Při použití nativní funkce WordPressu dojde k přeinstalování jádra WordPressu, ale nedojde ke smazání veškerých uživatelských dat. Přeinstalování jádra WordPressu může dávat smysl například v situacích, kdy se na webu objevuje některá ze systémových chyb. Více o přeinstalování jádra WP se dočtete na konci článku.

Reset WordPressu do výchozího nastavení

Smazání a opětovná instalace WordPressu manuálním způsobem je zbytečně zdlouhavá. Jednoduché řešení, které vám zabere maximálně několik minut, naštěstí nabízí různé pluginy. Plugin WP Reset patří k těm nejoblíbenějším a navíc je k dispozici zdarma. Během několika kliknutí umožní vytvoření záloh (snapshotů) webu a jednoduchou reinstalaci WordPressu.

wp-reset

Reset WordPressu v základním nastavení nesmaže média, soubory šablon a pluginů. Smaže však všechen testovací obsah ve WordPressu, který jste jako vývojáři mohli do systému v rámci testování a vývoje nahrát. WP Reset funguje spolehlivě a před každým krokem se uživatele zeptá na potvrzení akce. Nemusíte se tak bát, že byste si omylem vymazali obsah stránek.

Jak již bylo zmíněno, plugin je k dispozici zdarma a kdo by měl zájem o více funkcí, může sáhnout po jeho prémiové verzi. Před resetem WordPressu doporučujeme vytvořit snapshot, tedy stav, ke kterému se můžete snadno v budoucnu vrátit, nebo provést zálohu CMS.

Přeinstalování WordPressu jedním kliknutím v rámci hostingu

Pokud to váš hosting umožňuje, existuje jednoduchá cesta, jak získat čistý WordPress bez instalace pluginů či kopírování dat. Na Active24 tuto funkci nazýváme „Instalace jedním kliknutím“ a jde o šikovnou pomůcku, která dokáže ušetřit spoustu času. Po přihlášení do administrace hostingových služeb stačí přejít na záložku konkrétního webu a zvolit položku „Rychlá instalace“ > „Instalace WordPress“.

active24-instalace-kliknutim

Než vše odkliknete, berte v potaz fakt, že nová instalace smaže veškerá data na hostingu a tedy i v CMS. Active24 sice poskytuje pravidelné zálohy, ale u jiných služeb byste nemuseli mít možnost svá data případně znovu obnovit.

Přeinstalování jádra WordPressu

WordPress má již delší dobu integrovanou funkci v podobě snadného přeinstalování jádra CMS. Jak bylo zmíněno výše, jde o metodu, při které zůstanou zachována uživatelská data, nastavení, šablony i příspěvky.

preinstalovani-wordpressu

K čemu tedy funkce slouží? Při jejím použití dojde k přepsání jádra WordPressu, což oceníte v případě technických problémů, ke kterým mohlo dojít z důvodu napadení stránky či např. z důvodu nekompletního převodu z hostingu na hosting.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.7/5

Počet hlasů: 106