Jak přeložit šablonu a pluginy na WordPress webu?

Jak přeložit nejrůznější krátké texty a označení kategorií, které v šabloně webových stránek zanechali přímo její tvůrci? V návodu si ukážeme, jak si poradit s překladem šablon i pluginů na webových stránkách s WordPressem.

Při tvorbě webových stránek můžete narazit na situace, kdy nelze jednoduše změnit text (většinou anglický), který do šablony vložili její tvůrci. Ve většině případů skutečně není nutné otevírat zdrojový kód a pátrat po ukrytých výrazech, které byste následně ručně přepisovali.

Návod neukazuje, jak vytvořit vícejazyčnou stránku, ale zabývá se přeložením konkrétních prvků pluginů a šablon. Jak vytvořit vícejazyčnou stránku na WordPressu jsme si ukázali v dřívějším návodu.

Jak přeložit WordPress šablonu či plugin?

Většina tvůrců již při návrhu svých šablon a pluginů myslí na budoucí použití v jiném jazyce. Díky tomu lze za pomoci šikovného nástroje provést překlad důležitých částí i bez toho, abyste museli upravovat zdrojový kód.

my-wp-translate

Bezplatný plugin My WP Translate od tvůrců profesionálních šablon, které můžeme vřele doporučit, je uživatelsky přívětivý a svou roli plní skvěle. Jak funguje?

Plugin zobrazí nainstalované šablony a rozšíření a umožní jejich rychlý překlad přímo v jednoduchém rozhraní s vyhledávačem. V praxi tak uživatel napíše, jakou frázi zobrazující se na jeho webu hledá a následně k ní doplní svůj překlad. Během několika kliknutí tak návštěvníci uvidí přeložený text.

Abyste mohli přejít k samotnému překladu, je nutné nejprve plugin nainstalovat.

Jak nainstalovat plugin:

  1. V administraci WordPressu klikněte v levém sloupci na „Pluginy“ > „Instalace pluginů“.
  2. Do pole vyhledávání zadejte My WP Translate“.
  3. Klikněte na „Instalovat“.
  4. Následně plugin aktivujte kliknutím na „Aktivovat“.

Následně se v administraci zobrazí v levém menu položka My WP Translate, na kterou můžete kliknout. Tím si zobrazíte obrazovku se záložkami podle nainstalovaných šablon a rolovacím menu, ze kterého můžete kliknutím přidat jednotlivé nainstalované pluginy.

pluginy-preklad-wp

  1. V případě, že chcete upravovat texty v rámci šablony, klikněte na její název a zaškrtněte “Enable translation panel”.
  2. Následně do pole “Search translations” můžete napsat výrazy, které vidíte na stránkách a chcete je přeložit.
  3. Zobrazí se vyhledané fráze a do pole pod nimi můžete napsat vámi zvolený překlad. K ukládání dochází automaticky poté, co kliknete myší mimo pole.

vyber

Překlady se objeví na webu ihned po jejich upravení v rámci My WP Translate. Stejný postup platí v případě překládání pluginů. Výsledný překlad je možné vyexportovat ve formátu .po a případně lze tento export naimportovat i do dalších stránek. Není tak nutné překládat stejné věci na vícero webech manuálně.

Občas může nastat situace, kdy překlad skrze plugin nebude možný a vy se upravení zdrojového kódu nevyhnete, protože tvůrci daného rozšíření nemysleli na možné budoucí překlady. V takovém případě doporučujeme postupovat obezřetně a předem si udělat zálohu celého WordPress webu.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.7/5

Počet hlasů: 104