Jak optimalizovat WordPress stránky? Zmenšete stránku i počet načítaných souborů

V článku Jak zrychlit WordPress jsme si ukázali efektivní způsoby, jak výrazně zrychlit načítání stránek postavených na WordPressu. Optimalizace stránek ale může mít i jiné podoby a pokud se vám web zdá stále pomalý, existuje skvělé řešení, které nevyžaduje schopnosti programátora a výrazně urychlí váš web nejen v očích návštěvníků, ale i vyhledávačů.

Optimalizace WordPress webů je čím dál důležitější

S nástupem mobilních webových stránek hraje čím dál větší důležitost rychlost webových stránek. Stačí několik sekund načítání a uživatelé raději ze stránky odejdou. Pomalé stránky nemají rády ani vyhledávače, které je ve výsledcích znevýhodňují. Pomalý web tak může vést k propadu pozic ve výsledcích vyhledávání. Čas načtení stránky se dá snížit cachováním a kompresí obrázků, o kterých jsme již psali ve výše zmíněném návodu. Další možností je optimalizace webové prezentace na WordPressu tak, aby se na straně uživatele stahovalo co nejméně souborů, které navíc budou co nejmenší.

Problémem je, že WordPress šablony a různá rozšíření do stránek přidávají další scripty a CSS soubory, které svým načítáním mohou výrazně zpomalovat rychlost stránek. Současně s tím není ideální ani čistota zdrojového kódu, kdy je často podstatná část využita jen pro konkrétní situace, ale i přesto se vždy načítá celý kód.

Konkrétní rychlost webových stránek si můžete změřit za pomoci specializovaných stránek Pingdom.com či GTmetrix.com. U obou stačí zadat adresu testovaného webu a nechat provést měření. My jsme např. vyzkoušeli test rychlosti webu před a po zapnutí Autoptimize. Výsledek můžete spatřit níže.

gtmet1     getm2

I při využití schopností programátora je optimalizace WordPress šablon a rozšíření složitá a zdlouhavá. Jednoduchou a efektivní cestu ke zrychlení WordPress stránek nabízí právě bezplatný plugin Autoptimize. A jak sám název napovídá, jeho využití je velmi snadné.

Autoptimize – zrychlení WordPress stránek na pár kliknutí

Bezplatný plugin Autoptimize využívají stovky tisíc WordPress stránek po celém světě, a patří tak k nejpopulárnějším rozšířením své kategorie. Funguje tak, že spojí všechny styly a scripty do jednoho, minimalizuje jej, použije kompresi, uloží je ve vyrovnávací cache paměti a navíc ještě provede několik dalších úprav včetně zmenšení HTML.

autoptimze

Odlehčení stránek se pozitivně projeví na rychlosti načtení stránky a mnohdy i na rychlosti webu v prohlížeči. Navíc je nastavení nesmírně jednoduché a zrychlení nemá žádný vliv na vizuální podobu stránek.

Jak zrychlit a optimalizovat WordPress s Autoptimize?

  1. Nejprve proveďte instalaci pluginu kliknutím v administraci WordPressu na „Pluginy“ > „Instalace pluginů“.
  2. Vyhledejte „Autoptimize“.
  3. Klikněte na tlačítko „Instalovat“ a proveďte aktivaci.
  4. V nastavení přibude položka „Autoptimize“, která se projeví i zeleným kolečkem v horní liště administrace WordPressu.
  5. V nastavení stačí zaškrtnout JavaScript Options, HTML Options i CSS Options na zaškrtnuté a uložit nastavení.
  6. Nyní jsou stránky optimalizované a vše běží. Otestovat to můžete zmíněnými online testy rychlosti stránek před i po optimalizaci.automatizace

Běžně je zrychlení v řádu několika sekund. My jsme sáhli po jednoduché stránce, která již byla poměrně rychlá i před optimalizací. I zde ale Autoptimize výrazně pomohl. Rychlost načítání stránek se zvýšila z 3,9 sekundy na pouhé 2,8 sekundy. To je nezanedbatelný rozdíl. Stejně tak se zmenšil počet načítaných zdrojů i velikost stránek. V některých případech, kdy je web pomalý, je rozdíl před a po optimalizaci skutečně obrovský.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 142