Jak nastavit přesměrování stránky na WordPressu

Jak přesměrovat odkaz v rámci WordPress webu v případě, že dojde ke smazání, nebo úpravě URL adresy některé ze stránek? Nejlepším řešením, které nemá negativní dopady na umístění ve vyhledávačích, je správné přesměrování. Jak na něj?

Pokud provozujete webové stránky, měli byste dbát na to, aby v ideálním případě nedocházelo ke změně URL jednotlivých podstránek. Pokud stránku smažete, měli byste zařídit adekvátní přesměrování na stránku nejvíce odpovídající té smazané. To samé platí i v případě, že dojde pouze ke změně URL. Jak přesměrování vyřešit bez složitého nastavování a jak jej dělat správně?

WordPress při úpravě URL podstránky vše přesměruje za vás

Redakční systém WordPress má spoustu užitečných vlastností a funkcí. Jednou z nich je automatické přesměrování po úpravě URL adresy, tzv. „slug“. Pokud byste adresu změnili v nastavení dané stránky či příspěvku, například z příliš dlouhé adresy na kratší a atraktivnější, po uložení změn WordPress automaticky vytvoří přesměrování ze staré adresy na novou.

Uživatel tak nemusí manuálně nic nastavovat. Vyzkoušet si to můžete snadno tak, že upravíte adresu vydaného příspěvku či stránky. Pokud zadáte původní adresu, mělo by automaticky dojít k přesměrování na novou URL.

WordPress používá přesměrování 301, tedy trvale přesunuto, které SEO specialisté při změně URL doporučují využívat. Co jednotlivé kódy znamenají?

  • 200 – vše je v pořádku, stránka funguje bez problémů.
  • 301 – došlo k trvalému přesunutí stránky na novou URL. Zpráva pro vyhledávače říká, že je zde nová URL, která vede na danou stránku. Prohlížeč uživatele na tuto stránku přesměruje.
  • 302 – došlo k dočasnému přesunutí. Síla URL nebude předávána nové URL, počítá se s tím, že jde pouze o dočasný stav.
  • 404 – stránka neexistuje. Buďto je chyba v adrese, nebo byla změněna a nedošlo k přesměrování, nebo byla smazána bez přesměrování.
  • 500 – došlo k chybě serveru.
  • 503 – stránka je dočasně nedostupná.

Občas se stane, že vámi zvolená URL při úpravě stránky na WordPressu je natolik jiná, že ji WordPress nedetekuje a k přesměrování nedojde. V takovém případě je nejlepší provést přesměrování manuálně tam, kde jej máte lépe pod kontrolou. Zkrátka a dobře – pokud upravujete nebo mažete podstránky na webu, vždy zkontrolujte, zda jste provedli náležité 301 přesměrování.

Redirection – přesměrujte URL na WordPressu

I zde platí, že šikovný plugin je většinou praktičtějším řešením než manuální nastavování přesměrování v souboru .htaccess. Doporučit můžeme hned dvojici oblíbených pluginů. Jeden se jmenuje Redirection (slouží jen a pouze pro nastavení přesměrování) a druhý Rank Math (jde o komplexní SEO plugin, který patří společně s Yoast SEO k absolutní špičce). Oba fungují v případě přesměrování identicky.

Pluginy jsou dostupné zdarma. Vybrat si můžete podle aktuálních potřeb. Pokud už SEO plugin používáte, můžete sáhnout jen pro rozšíření Redirection. Pokud žádný SEO plugin nepoužíváte, a věřte, že byste měli, sáhněte po Rank Math.

Presmerovani-vyber

  1. Nejprve proveďte instalaci pluginu kliknutím v administraci WordPressu na “Pluginy” > “Instalace pluginů”.
  2. Vyhledejte “Redirection”.
  3. Vyberte jeden z pluginů. Klikněte na tlačítko “Instalovat” a proveďte aktivaci.
  4. Po aktivaci najdete v administračním menu novou položku “Rank Math”.
  5. Po kliknutí stačí vybrat „Redirections“.

Samotné nastavení přesměrování je jednoduché. Vždy vložíte původní URL (Source URL) a cílovou URL (Destination URL). Následně jen zvolíte, jaký druh přesměrování potřebujete a kliknutím na „Add redirection“ potvrdíte. Vybrat můžete i přesměrování všech stránek s určitým řetězcem v URL, což může u mnoha projektů značně urychlit práci.

Následně si můžete zadáním původní adresy v prohlížeči vyzkoušet, zda je vše funkční. Pokud ano, tak je vše v pořádku a udělali jste přesměrování v souladu se zásadami SEO.

 Presmerovani-nastaveni

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.7/5

Počet hlasů: 117