Jak zaheslovat WordPress stránky

Jak zaheslovat obsah celých stránek či jejich částí? Ve WordPressu lze obsah uzamknout snadno a rychle díky integrované funkci a nastavit si můžete i heslo pro přístup k celému webu. Jak na to?

Veškerý obsah webových stránek nemusí být nutně určen široké veřejnosti. Ať už se jedná o citlivé informace, které by neměl nikdo jiný vidět, nebo například placenou sekci pro VIP uživatele, bude potřeba uzamknout webové stránky nebo jejich části.

wordpress-heslo1

WordPress je na mnohé scénáře připraven. Jak si ukážeme níže, uzamknutí příspěvku či stránky heslem je v redakčním systému jednoduché a není potřeba instalovat další doplňky a rozšíření. V případě uzamčení celých webových stránek už se bez doplňku neobejdete.

Jak uzamknout článek či podstránku ve WordPressu? 

V případě, že chcete uzamknout jednotlivý příspěvek či stránku, můžete tak učinit přímo v administraci. V pravém sloupci se nachází záložka „Publikovat“, kterou zná každý uživatel WordPressu. V ní se, poněkud skrytě pod nastavením viditelnosti, nachází volba „Chráněno heslem“. V praxi je tak postup uzamčení příspěvků a stránek jednoduchý a stačí několik kliknutí.

1.     Otevřete stránku či příspěvek, který chcete uzamknout.

2.     V pravém sloupci klikněte na „Upravit“ u volby „Viditelnost“.

3.     Vyberte „Chráněno heslem“.

4.     Do zobrazeného pole zadejte heslo, kterým chcete danou podstránku uzamknout.

wordpress-heslo[

Uživatel, který se na takovou stránku pokusí dostat, dostane výzvu k zadání hesla. Tímto způsobem lze uzamknout články a stránky napříč webem. Co však tato volba neumí, je uzamčení celých stránek.

Jak zaheslovat WordPress stránky

Pokud webovou prezentaci teprve vytváříte a nechcete ji nikomu ukazovat, můžete ji vedle nejrůznějších „coming soon“ pluginů také zcela uzamknout heslem. To platí i pro situace, kdy nemá být web vůbec veřejný, ale je nutné ponechat možnost přihlašování prostřednictvím veřejně přístupné stránky.

Redakční systém tuto funkci postrádá a je potřeba ji doinstalovat. Nejoblíbenějším řešením je bezplatný plugin Password Protected.

1.     Nainstalujte plugin Password Protected a aktivujte jej.

2.     V sekci nastavení otevřete novou volbu a můžete přejít k samotné aktivaci a nastavení hesla.

3.     Pro zapnutí zabezpečení heslem zaškrtněte první volbu „Password Protected Nastavení“ a následně zadejte zvolené heslo.

4.     Po uložení budou celé webové stránky bez zadání hesla nepřístupné.

password-protected[

Šikovnou funkcí je možnost nastavení, aby uživatel v roli administrátora či přihlášený uživatel nemusel heslo zadávat. Tvůrce obsahu potěší i možnost nechat odemčené RSS Feedy či omezení na určité IP adresy. Plugin je možné kombinovat s populárními pluginy pro změnu podoby přihlašovací obrazovky. Místo tradičního loga WP se tak může zobrazit rovnou logo či obrázek podle vašeho výběru.

Kdo touží po větší kontrole, může sáhnout po bezplatném pluginu WordPress Password Protect Page – PPWP Plugin (má i placenou variantu). Díky němu lze heslem chránit i konkrétní kategorie a tagy, několik příspěvků naráz či vlastní typ obsahu. Použít ho mohou i e-shopy a v mnoha ohledech dokáže nahradit bránu pro uzamykání placeného obsahu.

Většině uživatelů by měla bohatě postačovat bezplatná verze, která nabízí řadu pokročilých funkcí a funguje i s populárními buildery pro tvorbu WordPress šablon.

Při zamykání obsahu heslem nezapomínejte na fakt, že uzamknutím v naprosté většině případů zabráníte také přístupu robotů vyhledávačů na stránku. Pokud je pro vás tedy stránka důležitá z pohledu návštěvnosti z vyhledávačů, zvažte raději jiné řešení a uzamčení či skrytí pouze vybrané části obsahu.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.7/5

Počet hlasů: 111