Co je to Akismet a jak antispamové řešení aktivovat?

Spam umí na WordPress stránkách pořádně potrápit. Naštěstí existují efektivní řešení, která vám pomohou se ho zbavit. Jedním z nich je plugin Akismet. Ten patří do dvojice pluginů, které jsou dostupné hned po čerstvé instalaci WordPressu. Co Akismet umí a jak ho zdarma aktivovat?

Nevyžádané komentáře dokáží zahltit WordPress stránky a znepříjemnit jejich správcům život. SPAM trápí WordPress kvůli jeho popularitě už od samých počátků. I kvůli tomu se stal součástí systému plugin Akismet, který mu pomáhá v boji proti spamu a automaticky blokuje nevyžádané komentáře na stránkách.

Nevýhodou Akismetu je fakt, že se jedná o placené řešení v případě komerčního použití. Výhodou je skutečnost, že za ním stojí přímo vývojáři WordPressu jako takového a jeho výsledky jsou velmi dobré. Antispamové řešení těží také z velkého množství webů, na kterých běží. Algoritmus služby dokáže v reálném čase sledovat, zda se podobné komentáře neobjevují napříč internetem a chytře detekovat, zda podle sledovaných faktorů nejde o spam.

Jak nainstalovat Akismet?

Ve většině případů byste měli mít Akismet po nainstalování WordPressu již předinstalovaný mezi pluginy. Pokud tomu tak je a pouze není aktivní, aktivujte jej. Pokud z nějakého důvodu nainstalovaný není, je to otázka několika kliknutí.

 1. Nejprve proveďte instalaci pluginu. V administraci WordPressu klikněte na “Pluginy” > “Instalace pluginů”.
 2. Vyhledejte “Akismet”.
 3. Klikněte na tlačítko “Instalovat” a proveďte aktivaci.
 4. Po aktivaci najděte v menu novou položku “Akismet Anti-Spam”.
 5. Po kliknutí budete vyzváni k přihlášení do svého Akismet účtu.
 6. Po kliknutí na tlačítko budete vyzváni k provedení registrace a nastavení Akismet účtu.

WP plugin Akismet

Akismet můžete stále získat zdarma

Cena antispamového pluginu Akismet se v průběhu minulých let měnila a mnoho uživatelů si myslí, že zmizela možnost bezplatného použití pro nekomerční účely. Tu skutečně na první pohled v ceníku služby nenajdete, nahradila ji totiž zmínka o dobrovolném příspěvku. Jak Akismet zdarma aktivovat?

 1. Klikněte na tlačítko “Set up your Akismet account”.
 2. Na otevřených stránkách Akismet znovu vyberte “Set up your Akismet account”.
 3. Otevře se stránka pro zadání uživatelských údajů. Zadejte svůj e-mail, jméno a heslo a klikněte na “Create your account”.
 4. Služba provede kontrolu, zda jste skutečně pouze osobní stránka. Pokud ano, přesměruje vás na další krok. V opačném případě vám zobrazí rozcestník v podobě ceníku, kde je stále možné získat Akismet zdarma – pod dvojicí položek ceníku je mj. věta s odkazem, kde si můžete bezplatný Akismet vynutit.
 5. Po kliknutí na odkaz dojde k zobrazení finální registrační stránky, kde musíte potvrdit, že nejde o komerční stránky, a můžete přejít k zadání posledních údajů.
 6. Na stránce pro zadání registračních údajů bude opět zobrazena cena 5 USD. Tu můžete potáhnutím snížit až na 0.

Nastavení účtu Akismet

Akismet zdarma je určený pouze pro nekomerční stránky. V registraci sice stačí potvrdit, že tomu tak je a systém vás pustí. Měli byste tak ale činit pouze v případě, že se opravdu jedná pouze o osobní stránky. V opačném případě doporučujeme sáhnout po antispamových pluginech zdarma, nebo investovat cca 110 Kč měsíčně do Akismetu.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.7/5

Počet hlasů: 112