Jak vyčistit WordPress databázi a zrychlit web

WordPress ke svému fungování hojně využívá databázových záznamů a tabulek. Ty se postupem času mohou zanášet pozůstatky po pluginech, verzemi příspěvků, smazanými komentáři či spamem. To může celý web zpomalit a zvyšovat nároky na hosting. Jak databázi vyčistit?

Čím větší web je, tím obecně platí, že záznamy v databázi WordPressu postupně bobtnají. Pokud provozujete větší stránky, můžete si všimnout postupného zvětšování databáze a rostoucího množství záznamů. Zpočátku to pravděpodobně nebude mít zásadní vliv na běh stránek, postupem času a s rostoucí návštěvností však může dojít ke zpomalování a výpadkům. Důvodem zpomalování je větší čas potřebný k vyhledávání mezi záznamy v databázi i samotná velikost.

Problémem jsou mj. tabulky vytvořené pluginy, a to včetně těch, které jste jako uživatelé v průběhu času dávno smazali. Přestože je tedy nepoužíváte a ani nejsou mezi nainstalovanými pluginy, prostor v databázi zabírají. Proč tomu tak je?

Tvůrci se tím snaží chránit uživatele před nechtěným smazáním dat. Rozumnější z pluginů uživateli nabízí možnost při odinstalaci smazat také záznamy v databázi. Zdaleka ne všechny však tuto možnost nabízejí a pokud toužíte po zrychlení stránek, řešením je smazání nepotřebných záznamů v databázi. Těch ale mohou být tisíce. Manuální cesta by tedy byla zdlouhavá a existují lepší řešení, které si zde ukážeme.

Záloha databáze: Před čištěním nezbytnost

Záloha databáze není nic složitého. Provést ji můžete často přímo z administrace svého hostingu. Na Active24 provedete zálohu během několika kliknutí v administraci a navíc si můžete vybrat ze záloh až několik měsíců nazpět.

Záloha databáze není nic složitého. Provést ji můžete často přímo z administrace svého hostingu. Na Active24 provedete zálohu během několika kliknutí v administraci a navíc si můžete vybrat ze záloh až několik měsíců nazpět. 
Možnost snadného zálohování souborů i databáze naleznete v zákaznické administraci Active24:

  1. Nejprve proveďte přihlášení na adrese www.active24.cz/klientska-zona.
  2. V levém menu vyhledejte sekci „Servery a hosting“ > „Databáze“.
  3. Zde stačí vybrat konkrétní hosting a web a zvolit, jakou ze záloh chcete stáhnout, případně si můžete vygenerovat novou.

zaloha-databaze-active24

Výhodou je, že Active24 bezplatně a automaticky vytváří každodenní zálohy bez toho, abyste museli zálohu provádět manuálně. 
Pokud používáte jiný hosting, můžete se k záloze většinou proklikat prostřednictvím rozhraní typu phpMyAdmin, kde ji budete muset manuálně vygenerovat. Další možností je záloha celého WordPress webu.

Jak vyčistit WordPress databázi

Pokud se chystáte smazat některý z nepoužívaných pluginů, využívejte (pokud vám bude nabídnuta) možnost smazání veškerých dat pluginu. Předtím se samozřejmě ujistěte, že už plugin nebudete v budoucnu chtít znovu používat (museli byste znovu provést jeho nastavení).

Šikovnou možností jsou čisticí a optimalizační pluginy. Ty prohledají záznamy v databázi a najdou pozůstatky po pluginech, staré verze příspěvků, obsah koše či komentáře označené jako spam. Všechny tyto věci můžete většinou s klidným svědomím smazat. 

Jedním z nejlepších řešení na trhu z pohledu optimalizace rychlosti stránek je cachovací plugin WP Rocket, který si můžete pořídit za cenu kolem 900 Kč a ušetří vám mnoho času s manuální optimalizací webu. Navíc může i z důvodu vyšších rychlostí stránek pomoci zajistit lepší pozice ve vyhledávačích. Google totiž rychlost stránek vnímá jako jeden z důležitých faktorů, podle kterých upravuje svůj žebříček výsledků vyhledávání. 

wp-rocket-administrace

Pro pouhé vyčištění databáze a základní cache je možné využít také bezplatný plugin WP Optimize.

Před mazáním záznamů nezapomeňte na zálohu databáze, viz výše.

  1. V administraci WordPressu klikněte v levém sloupci na „Pluginy“ > „Instalace pluginů“.
  2. Do pole vyhledávání zadejte „WP Optimize“.
  3. Klikněte na „Instalovat“.
  4. Následně plugin aktivujte kliknutím na „Aktivovat“.
  5. Přejděte do záložky “Database”, kde můžete provádět jednotlivé optimalizace.

pomala-administrace1

Manuální čištění databáze

Poslední možností, kterou lze doporučit pouze zkušenějším uživatelům, je manuální vyčištění databáze. Jde sice o cestu efektivní, ale také pomalou a poměrně rizikovou.

Po vymazání záznamů můžete u větších stránek zaznamenat snížení vytížení CPU a občas i nepatrné zrychlení z pohledu návštěvníka i zrychlení při práci v administraci. Pocítíte to především v situacích, kdy provozujete stránky s vyšší návštěvností a potřebujete ušetřit veškeré dostupné zdroje pro bezproblémový chod webu.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.6/5

Počet hlasů: 106