Jak být jednou provždy online s webem na .CZ adrese

Máte firmu, projekt nebo skvělý nápad, kterému by slušel hezký český web? Dáme vám pár dobrých rad do začátku a seznámíme vás s tvorbou stránek ve WordPressu. A k tomu bonusový tip, jak k hostingu získat .CZ doménu jako dárek na 1. rok.

Jak-byt-jednou-provzdy-online-s-webem-na-CZ-adrese_obr

Promyslete to dopředu

Vlastní web je dnes pro firmy, podnikatele nebo třeba umělce jakousi nezbytností. Umožňuje jim být kdykoliv k nalezení a nabízet tak služby či produkty v podstatě nonstop. Založit si pěkné a funkční stránky není žádná raketová věda, ale pochopitelně to vyžaduje jisté odhodlání, motivaci a vůli. Než se tedy pustíte do skládání svého snu, promyslete pár věcí.

  • Publikum – každá oblast má svou nejpravděpodobnější klientelu, proto se vyplatí dělat web na míru, a to z hlediska obsahu, tónu i celkového vizuálu. 
  • Hlavní cíl webu – zde je třeba postupovat po malých krůčcích, přehnané cíle by vás totiž mohly později demotivovat.
  • Nabídka a plány – rozmyslete si, co a za kolik budete zákazníkům nabízet, čím se odlišíte od konkurence a čeho chcete dosáhnout v konkrétním časovém úseku.

Začněte hostingem a doménou

Doména a hosting jsou základ pro váš web, takže vlastně všechno, co k jeho vytvoření potřebujete.

Doména je internetová adresa webové stránky. Registrace domény je proces, díky kterému si danou adresu zaberete jen pro sebe – dostupnost vybrané domény si v mžiku ověříte tady. Hosting je pronájem prostoru pro web, díky němuž mohou být vaše stránky pořád online, přestože nemáte vlastní server. 

Jak získat hosting s bonusovou .CZ doménou

Chcete lokálnost svého webu podtrhnout českou doménou, respektive koncovkou .CZ za názvem domény? Pořiďte si u ACTIVE 24 hostingový balíček Komplet a bonusová .CZ doména je na 1. rok jenom vaše. Za nový web tak se vším všudy zaplatíte 59 Kč měsíčně + DPH. 

A pokud své stránky chcete spravovat vlastnoručně, stačí je na pár kliknutí napojit na redakční systém WordPress. Co k tomu budete potřebovat? Zase jen tu doménu a webhosting, které jsou součástí balíčku. Pak trochu času, chuť do práce a naše dobré rady (viz výše i níže).

Jak se dělá web ve WordPressu

WordPress je nejpoužívanější open source redakční systém. Můžete v něm spravovat obsah – tvořit a zveřejňovat články, zařazovat je do kategorií, přidávat k nim štítky, spravovat obrázky, pracovat s videem či hudbou, odpovídat na komentáře a spoustu dalšího.

Výhodou WordPressu je, že se jednoduše ovládá a dá se použít pro různé účely (blog, firemní prezentace, e-shop, internetový magazín..). Jeho funkce snadno rozšíříte pomocí pluginů a navíc je úplně zdarma. Níže si po jednotlivých krocích stručně projdeme, jak se takový web ve WordPressu tvoří. 

Instalace WordPressu

Instalace je snadná. Pokud máte doménu i hosting od ACTIVE 24, stačí při spuštění webového serveru vyplnit název domény, kliknout na „Instalace WordPressu“ a za chvíli bude web připravený k úpravám. Přístupové údaje včetně hesla do WordPressu vám dorazí na e-mail.

Šablony

WordPress nabízí obří množství šablon, které jsou zdarma, případně za pár stovek. Šablona je jakýsi polotovar vašeho webu. Vyberte si tedy takovou, která se vám líbí a splňuje cíle i potřeby webu. Uděláte to přímo ve WordPressu kliknutím na „Vzhled“ a pak „Šablony“. 

Vždy si však pohlídejte, aby šablona byla responzivní, jinak se web nebude správně zobrazovat při prohlížení na mobilu. Detailnější popis práce s šablonami najdete tady.

Widgety

Šablonu můžete vylepšit pomocí widgetů. V administraci vyberte „Vzhled“ a „Widgety“. Práce s nimi probíhá jednoduchým přetahováním (drag and drop), přičemž každý widget v základu sestává z nadpisu a obsahu. Vybírat můžete z výchozích 13 widgetů, případně instalovat další pomocí pluginů. Zevrubný widgetový návod najdete tady.

Pluginy

Díky pluginům web za pár vteřin rozšíříte a naučíte novým funkcím. Najdete je v záložce „Pluginy“ – pro přidání nového klikněte na „Instalace pluginů“ a následně (např. podle klíčového slova) vyhledejte nový. 

Zvolený plugin stačí rozkliknout, vybrat „Instalovat“ a „Aktivovat“. Samotný plugin pak nastavíte kliknutím na odkaz v seznamu. Další tipy ohledně WordPress pluginů najdete tady.

Tvorba obsahu

Obsah znamená texty, videa, obrázky a tak dále. Máte-li vybranou šablonu a nainstalované widgety i pluginy, práce vám půjde od ruky. 

Při vytváření obsahu opět myslete na své návštěvníky – aby pro ně byl web přehledný a servírované informace zajímavé. S délkou textů a množstvím obrázků to ale nepřehánějte. Pokud má web prodávat, zbytečně neodbočujte a rovnou nabízejte. Ukažte hned v úvodu své služby nebo se třeba pochlubte referencemi.

Až budete se svým webem absolutně spokojeni, můžete se zaměřit taktéž na SEO. To v podstatě znamená, že vás lidé lépe najdou v internetových vyhledávačích (např. Google). 

TIP: Zabezpečte svůj web pomocí SSL certifikátu. Máte-li hosting u ACTIVE 24, na vašem virtuálním serveru je automaticky nainstalovaný SSL certifikát Let's Encrypt, který je zdarma. Podrobné informace o zabezpečení najdete tady.

Jsme tu pro vás nonstop

Při budování vysněného oline sídla vám přejeme hodně zdaru. A nezapomeňte, že pokud svůj web plánujete zabydlet na důvěryhodné české adrese, s koupí balíčku Komplet teď získáte .CZ doménu jako dárek na 1. rok. Podrobnosti o akci najdete tady a seznam dalších užitečných článků zase tady.

A kdybyste si s čímkoliv nevěděli rady, obraťte se na nás. Zákaznická podpora ACTIVE 24 je vám k dispozici 24/7.

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 5/5

Počet hlasů: 562