Co je webhosting a jak vybrat ten nejlepší

Nevíte, co přesně se pod pojmem webhosting skrývá? Nebo jestli ho vůbec potřebujete? Řekneme vám, kdy se bez něho neobejdete a podle jakých kritérií byste měli webhosting vybírat.

Co je to webhosting

Obsah vlastní webové stránky si dnes můžete vytvořit klidně i ve Wordu. Jak ale výsledné dílo dostat na internet? Přesně pro tento účel byl stvořen webhosting.

CO-JE-WEBHOSTING-A-JAK-VYBRAT-TEN-NEJLEPSI

Webhosting je pronájem prostoru pro vaše webové stránky. Zjednodušeně řečeno je to místo rezervované pro váš web na cizím počítači, který je neustále připojen k internetu.

Jen díky webhostingu mohou být vaše stránky online, přestože nemáte vlastní server. Poskytovatel webhostingu vám vyčlení místo na svém serveru a váš web tam uloží. Díky tomu pak budou vaše webové stránky fungovat bez výpadků 24 hodin denně. Společně s webhostingem se většinou objednává i doména, tedy adresa, na které vaše webové stránky poběží.

TIP: Pokud nevíte, jak přesně registrace domény probíhá, přečtěte si náš článek Co je registrace domény a kde ji vyřídit.

Jak vybrat ideální webhosting?

Nabídek webhostingu je v dnešní době přehršel a liší se v mnoha různých detailech. Někdy to může být značně matoucí. Abyste se v jednotlivých nabídkách neztratili, sepsali jsme pro vás 5 hlavních kritérií, podle kterých byste měli webhosting vybírat.

5 věcí, na které byste se při výběru webhostingu měli soustředit

  1. Velikost prostoru pro web – budete mít na webu pouze osobní prezentaci s blogem, nebo plánujete e-shop se stovkou produktů? V druhém případě chtějte neomezený prostor pro web.
  2. Velikost prostoru pro e-maily – podobně jako v prvním bodě, i zde byste měli vycházet ze záměrů, které s webem máte. Zajímejte se o to, jestli firma pravidelně vaše data zálohuje a zdali je může v případě technické závady bez problémů obnovit.
  3. Úroveň zabezpečení – chtějte, aby byla vaše data uložena na značkových serverech, ideálně v několika na sobě nezávislých datových centrech. Díky tomu budou vaše údaje v bezpečí a nebudete se muset obávat výpadku v případě selhání některého z úložišť. Ujistěte se také, že vám firma poskytne dostatečně robustní antivirovou a antispamovou ochranu.
  4. Redakční systém – součástí webhostingu bývá i redakční publikační systém, ve kterém můžete jednoduše vytvářet vlastní webové stránky bez znalosti programování. A to i když nemáte žádné zkušenosti s tvorbou webu. Zajímejte se, jestli je redakční systém v češtině a zdarma k webhostingu. Mezi nejznámější systémy patří WordPress, Drupal a Joomla.
  5. Technická podpora – měla by být ideálně nonstop a v češtině, abyste kdykoli mohli okamžitě vyřešit případné problémy.

Dbejte také na to, abyste si webhosting objednali od spolehlivého poskytovatele. Takového, který má za sebou zkušenosti v oboru a může vám pomoci s případnými problémy.

web na cz domene

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.5/5

Počet hlasů: 155