Jak na SPAM ve WordPressu? Ochraňte komentáře i formuláře

Provozujete web s formulářem ve stylu Contact Form 7 a tradiční WordPress diskuzí? Pokud svou stránku nebudete chránit, roboti rozesílající nevyžádané zprávy a reklamy si vás brzy najdou. Spolehlivé řešení existuje a navíc je zcela zdarma. Jak se zbavit spamu na WordPress stránkách?

Redakční systém WordPress díky jeho univerzálnosti používá přes 30 % internetových stránek z celého světa. To má bohužel i jeden nepříjemný důsledek – útočníci a roboti rozesílající spam na WordPress stránky rádi cílí. Přestože každá WP stránka vypadá jinak, na pozadí funguje téměř identicky a je snadnější naprogramovat automatický program, který bude na nezabezpečené stránky odesílat reklamu a nevyžádanou poštu.

Bránit se lze různými způsoby, manuální mazání ale rozhodně není jedním z nich. Zabere totiž ohromné množství času a nemusí mít konce. V článku si poradíme několik tipů, jak ochránit WordPress před otravným spamem.

Spam rozesílají roboti, použijte jednoho k ochraně webu

První věc, kterou je nutné si uvědomit, je fakt, že spam dnes již prakticky nerozesílají živí lidé. Automatizované programy jsou mnohem rychlejší a rafinovanější, díky čemuž mnozí majitelé stránek raději vypínají komentáře (stránka plná spamu totiž nevypadá dobře), nebo skrývají kontaktní formuláře, čímž se připravují o obchodní příležitosti. Se spamem lze však účinně bojovat díky šikovným pluginům, které budou jakožto “hodní roboti” pomáhat pro změnu vám.

Někdy pomůže Akismet

WordPress v základním nastavení automaticky instaluje plugin Akismet sloužící k ochraně před spamem. Dříve se často jednalo o kritizované řešení, nic s ním ale jistě nepokazíte. Stačí provést jednoduchou aktivaci a plugin vás bude chránit před spamem. Bezplatně jej však lze používat pouze do určitého množství smazaného spamu a nutností je propojení s externí službou.

Existují i alternativy, které zdarma ochrání stránky bez nutnosti propojovat web s externí službou. Jaké to jsou a co umí?

Antispam Bee – ochrana proti spamu, o které ani nevíte

Pokud vám často chodí upozornění na tzv. trackbacky či nové komentáře z pochybných zdrojů, možná již dobře víte, že manuální mazání je nekončící práce. Jakmile si spameři vyberou váš web jako cíl, musíte hledat efektivnější způsoby ochrany.

antispam bee WP plugin

Jedním takovým je WordPress plugin Antispam Bee, který automaticky chrání stránky před spamem v komentářích i před spamem skrze trackbacky a pingbacky. Jak na něj?

  1. Nejprve proveďte instalaci pluginu kliknutím v administraci WordPressu na “Pluginy” > “Instalace pluginů”.
  2. Vyhledejte “Antispam Bee”.
  3. Klikněte na tlačítko “Instalovat” a proveďte aktivaci.
  4. Po aktivaci najdete v menu “Nastavení” novou položku “Antispam Bee”.
  5. Po kliknutí můžete upravovat pokročilé nastavení, ale s klidným svědomím můžete nechat vše tak, jak je. Pokud máte problém s množstvím spamů, úbytek byste měli pocítit ihned.

Rozšíření po instalaci a aktivaci samo detekuje podezřelé komentáře na základě porovnávání IP adres, nejrůznějších online databází a skrze další proměnné. Administrátorovi stránek nabízí přehledy s počtem zablokovaných spamů a jednoduché uživatelské rozhraní, které neobtěžuje spoustou zbytečných možností nastavení.

antispam bee

Antispam Bee chrání pouze základní WordPress komentáře. Pokud tedy používáte alternativu, měli byste sáhnout po následujícím řešení.

WordPress Zero Spam blokuje spam ve WordPressu

Z podobného soudku je plugin WordPress Zero Spam, který je opět zdarma a vzniká jako Open Source projekt. Oproti Antispam Bee má výhodu, že chrání také alternativní systémy pro komentáře, formulářové pluginy či registrační formuláře. Opět stačí plugin jednoduše nainstalovat a on se postará o zbytek.

  1. Nejprve proveďte instalaci pluginu kliknutím v administraci WordPressu na “Pluginy” > “Instalace pluginů”.
  2. Vyhledejte “WordPress Zero Spam”.
  3. Klikněte na tlačítko “Instalovat” a proveďte aktivaci.
  4. Po aktivaci najdete v menu “Nastavení” novou položku “Zero Spam”.
  5. V nastavení můžete provést registraci na ipstack.com pro lepší detekci IP adres a jejich efektivnější blokování a především přeložit a upravit hlášky, které se zobrazí při zablokování komentáře uživatelům. V případě, že by nešlo o spam, vás tak mohou přinejmenším kontaktovat.

WordPress zero spam plugin

Podporovány (chráněny) jsou následující pluginy:

  • Contact Form 7
  • Gravity Form
  • Ninja Forms
  • BuddyPress
  • WPForms

WP zero spam

Falešné registrace a pochybné komentáře by měly po instalaci pluginu zmizet. Pokud chcete, můžete nastavit pokročilou kontrolu IP adres a ovlivnit další nastavení. Antispamová ochrana funguje dobře i v případě, že stránka používá cache.

Pokud by se i po aktivaci pluginů objevil spam, doporučujeme vyzkoušet jako alternativu šikovné rozšíření Goodbye Captcha (WPBruiser), které nabízí integraci se spoustou oblíbených pluginů a podobně jako WP Zero Spam pomáhá bojovat proti spamu na WordPressu.

Article rating

Average rating: 4.7/5

Votes: 115